REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİR TARİHE TANIKLIK ETMEK; TAM 81 YIL DİLE KOLAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİR TARİHE TANIKLIK ETMEK; TAM 81 YIL DİLE KOLAY
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
3 views
07 Ağustos 2018 - 13:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gazeteniz Siirt, bir yıl dönümünü daha kutluyor. Dile kolay, okuduğunuz bu gazete tam 81 yıldır dimdik ayakta ve her zaman ilimizin, hatta ülkemizin sorunlarını cesurca hiçbir güçten çekinmeden ahlaki ve yasal kurallar çerçevesinde savunmuştur ve bundan sonra da aynı çizgide savunmaya devam edecektir.

İlimizin iyi günlerine, kötü günlerine tanıklık etmiş yol göstermiş. Örneğin henüz bir ortaokul öğrencisi iken 1971 yılında Adana Milli Mensucat maçının ardından çıkan nahoş olaylar ve gencecik iki kardeşimizin yaşamını yitirdiğinde Hacı Ahmet Arıtürk ağabeyim şiirleri, Metin Arıtürk abim de yazıları ile halkımızın düşüncelerine tercüman oldular.

O acı olayda olduğu gibi güzel olaylara da tanıklık etti bu gazete. Mesela 12 Eylül 1980 ihtilâlinin, her sözü kanun hükmünde olan kudretli Lideri Kenan Evren 25 Haziran 1983 tarihinde Siirt’e gelecekti. Bunu fırsat bilerek, (SİİRT’İN DİLİNDEN EVREN PAŞAYA ARZ-I HAL) başlığı altında Siirt’in sorunlarıyla ilgili 13 dörtlükten oluşan bir şiir yazan Ahmet Arıtürk GAZETENİZ SİİRT’İN aynı tarihli sayısında yayınlattı. Şehrimize gelen Evren Paşa’ya, şiirin yer aldığı gazeteyi takdim etti. Şiiri okuyan Evren Paşa, Siirt meydanında halka yaptığı hitabında şiiri tümüyle okudu ve ÇOK BEĞENDİĞİNİ belirterek (Bu Gazeteyi beraberimde götürüyorum. Siirt’in sorunlarını çözmeye, Siirt’i HESKO SUYUNA KAVUŞTURMAYA SÖZ VERİYORUM) dedi ve sözünde durarak Ankara’ya döner dönmez  HESKO SUYUNUN Siirt’e akıtılması için gerekli yerlere kesin talimatlar verdi. Havalimanın açılışını büyük bir mutlulukla duyurdu ve aynı şekilde hepimizin ortak özlemi olan Üniversitemizin kuruluşunu ve gelişmelerini halka iletti.

Kısacası bu gazete yıllarca vatandaşa rehberlik etti, yetkililere yol gösterdi. Ama hep bir şeyi gözetti, hep gerçekleri göstererek halkımızın refahını, yaşanan sorunların çözümüne katkıyı göz önünde bulundurdu.

Bu gazete ile ilgili söylenecek çok şey yazılacak çok konu var. Ama işin doğrusu bu gazeteye en son intisap eden biri olarak bu hakkı kendimde pek bulamıyorum. O nedenle bu konuda yazılacak şeyleri Ahmet ve Metin Arıtürk ağabeye bırakayım.

Ancak, Siirt Gazetesi ile ilgili olarak geniş bilgi ve bu gazetemizin ilimize nasıl katıklarda bulunduğunu öğrenmek isteyenler için iki tane kitap önereceğim. Ömer Obuz’un Siirt’in Cumhuriyet Serüveni (Akıl Fikir Yayınları) ile Dr. Şerif Demir’in Cumhuriyet Döneminde Siirt (Düzey Yayınevi) isimli eserlerini tavsiye ediyorum. Bu iki kitabı temin edin okuyun; hem Gazeteniz Siirt’in  kuruluşundan bu yana ilimizin sorunlarına nasıl sahip çıktığı konusunda yakından bilgi sahibi olun, hem de yakın tarihimizi öğrenin.

Bu arada Rahmetli M.Emin Kılıççıoğlu’ndan bu yana, bu gazeteye emeği geçmiş ve bugün aramızda olmayan herkese Allah’tan rahmetler dilerken, başta Ahmet ve Metin Arıtürk ağabeylerle gazetemizin bütün çalışanlarını da kutluyorum.

Sizlerle birlikte nice yıllara…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.