REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Bir Tıp Fakültesi İsteğimiz Vardı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bir Tıp Fakültesi İsteğimiz Vardı
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
0 views
31 Ocak 2018 - 16:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Birkaç yıldan beri ilimiz için bir tıp fakültesi isteğini dile getiriyoruz. Artık bebeklikten çıkıp yürümeye hatta koşmaya başlayan üniversitemiz bünyesinde kurulacak bir tıp fakültesinin hem ilimiz ve hemde komşu illerimiz açısından çok yararlı olacağı aşikardır.
Siirt, Batman, Şırnak ve Bitlis illerini bir bölge olarak kabul ettiğimizde ilimiz bunların tam ortasında bir konumda yer alıyor. Bu dört ilin nufüsü ise yaklaşık 1.5 milyondur. Bu illerden Batman Diyarbakırdaki tıp fakültesine 85 , Bitlis ise Vandaki tıp fakültesine 160 km den daha uzakta yer alıyor.
Siirt ve Şırnak illeri ise en yakın tıp fakültesine ortalama 200 km üstünde bir uzaklıkta bulunuyorlar. Bu mesafeler kısa mesafeler değiller. Siirtte kurulacak bir tıp fakültesi diğer üç ile ortalama 100 km uzaklıkta yer almış olacaktır.
Konum avantajının yanı sıra modern bir hastane binasına sahip olmamızda diğer bir avantajımızı oluşturuyor. Gerçekten donanım açısından özellikle bir çok branşta tıp fakültesini aratmayacak derecede donanınımlı bir devlet hastanemiz var.
Bu avantajlarımızı iyi kullanmamız gerekiyor. Üniversitelerde tıp fakültesine sahip olmak ayrı bir avantajdır. Bir prestijdir. Birden çok değişik fakülteye eş değerdedir. Arapça deyimiyle aynıl mülktür yani mülkün gözüdür. En nadide parçasıdır. Bu nedenle kurulması daha zordur. Kurulmasına karar verecek olan merciler, bu nedenle daha bir ağır davranırlar. Daha çok araştırma gereğini duyarlar.
Verilen eğitimin aynı zamanda insan sağlığıyla direkt bağlantılı olması karar vermede zorlayıcı bir başka etkendir. Buralarda verilecek olan eğitimin belirli bir düzeyin altına inmemesi gerekiyor. Fakültenin kurulmasına karar verildiği andan itibaren tıbbi araç gereç ve öğretim üyesi eksiğinin süratli bir şekilde tamamlanması zorunluluğu vardır. Bilim dünyasının ve özellikle tıbbın günümüzde baş döndürücü bir hızla ilerlemesi bu konuyu biraz daha zorlaştırıyor. Bütün bu sebepler tıp fakültelerini nazlı birer gelin haline getiriyor.
İstediğimiz gelin nazlı. Ancak ne kadar nazlı olursa olsun biz istemekten vaz geçmeyelim. Geçmiş yıllarda nazlı gelinler istenirken, araya hatırlı kişilerin konulması gibi bizde bütün imkanlarımızı kullanalım. Çeyizimiz olarak avantajlı olan taraflarımızı bıkmadan usanmadan yetkililere anlatalım. Gerekli her türlü fedekarlığı gösterelim.
Bütün bunları da işi birbirimize atarak değil, elbirliğiyle yapalım. Siyasetçisi, bürokratı, sivil toplum örgütleri ve basını…El birliğiyle çalışıp ısrarcı olduğumuz takdirde çözemeyeceğimiz hiçbir sorun elde edemeyeceğimiz hiçbir talebimiz kalmayacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.