Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

“BİR TÜRK DÜNYAYA BEDEL”, BİR ABD DOLARI 17 TL EDER!

“Bir Türk Dünyaya bedeldir” sözünün Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya  (ATATÜRK) ait olduğu söylenir.

Mustafa Kemal’in döneminde 1 ABD doları 80 kuruştu. Şimdi 1 ABD doları 17 TL’yi aştı. 18 TL’ye göz kırpmakta. Vatandaşların ve özellikle dövizle borçlanmış bulunanlar feleği şaştı.

Bir ülkenin gücü, sanayisine ve ekonomisine paraleldir. Silah sanayi gelişmiş, ekonomisi güçlü ülkeler, gerçek anlamda güçlüdürler. Mustafa Kemal döneminde uçak sanayine bile başlanmış ve hatta uçak ihraç edilmişti. Onun için, Mustafa Kemal Atatürk’ün (Bir Türk Dünyaya bedeldir) deyiminin bir anlamı vardı. Bugün için bu deyim, gerçekliliğini yitirmiştir.

Sadece silâh sanayinde değil, tarımda ve hayvancılıkta da batıya bağımlı bir ülke durumuna düşürülmüş olan ve ekonomisi dibe vurmuş bulunan Türkiye’nin, bu durumdan kurtulması ve eski gücüne kavuşması, dünya ülkeleriyle rekabet eder duruma gelmesi zor!

Türkiye, NATO’YA girdikten sonra ABD’nin ve diğer batılı ülkelerin bağımlısı haline düşürülmüştür. Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan sanayi hamlesi en ağır darbeleri yemiş ve bu yüzden bugünkü hale düşürülmüştür. Hamaset yapmak ve (Bir Türk  Dünyaya bedeldir) nutukları çekmek kolaydır da, asıl olan bu deyimin hakkını vermektir.

Bakın, ABD ürettiği silahlardan aldığı güçle bütün dünyayı adeta dizayn ediyor. Haraç alan mafya babaları gibi, dünyayı haraca bağlamış. Böyle olmazsa, Ortadoğu’da işi ne! ABD’nin haksız kararlarına karşı gerektiği şekilde cevap verebiliyor muyuz. Lafta evet ama fiiliyatta görülen bir şey yok.

Şunu da anımsatalım! (Bir Türk dünyaya bedel) sözüne bir alternatif de uydurulmuş. (Bir Türk Dünyaya bedel, iki Türk laklak eder!) Maalesef gerçek konumumuz bu…

ANEKDOT

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Türk askerinin ölçülmez kıymeti hakkındaki fikrini tarihi bir cümlesiyle ifade etmişlerdi. 1924 yılı Ağustosunda, Kastamonu’da asker koğuşlarını ziyaretten çıkarken; “Bir Türk, on düşmana bedeldir” yazılı levhayı gördü.

Subaya levhayı göstererek sordu:

-“Öyle midir?”

-“Evet Paşam.”

-“Hayır, çocuğum, bence öyle değildir. Bir Türk dünyaya bedeldir.”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER