Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

BİR VE BERABER OLURSAK!

Geçmiş yıllara ait anlatılan bir hikâyeyi, daha doğrusu anekdotu günümüze uyarlayarak kaleme aldık. Bakalım beğenecek misiniz! Hikâyemiz (anekdotumuz) şu:  Vaktiyle, çok çocuklu bir adam varmış. Bu adamın çocuklarının adı Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Zaza, Türkmen, Suni, Şii, Alevi, Romen vesaire imiş. Adam, bir gün çocuklarını toplamış, onlara şöyle nasihatte bulunmuş:

-Çocuklarım, güçlü olmak için bir ve beraber olmalısınız. Siz, bir ve beraber olduğunuz sürece,  düşmanlarınız sizi alt edemezler. Size saygı duymak, sizi tanımak zorunda kalırlar. Amma, birlik ve beraberlikten ayrıldığınız, hele-hele birbirinize düştüğünüz zaman, düşmanlarınıza kolayca yem olursunuz!

Sonra, yanına istif ettiği aynı boydaki, aynı kalınlıktaki sopalardan çocuklarına birer adet dağıtmış, kırmalarını istemiş. Çocuklar, verilen sopaları rahatlıkla kırmışlar. Baba, bu sefer ikişer sopa vererek, üst üste koyarak birlikte kırmalarını istemiş. Çocuklar, zorlansalar bile verilen sopaları kırmışlar. Amma, birlikte kırılacak sopa sayısını üçe çıkarınca, hiç biri kıramamış. Bunun üzerine Babaları lâfı gediğine koyarak sözlerine şöyle devam etmiş:

-Çocuklarım siz on kardeş de bu sopalar gibisiniz. Birlik, beraberliğinizi bozar, ayrılırsanız, düşmanlarınız sizi teker-teker kırıp geçer, ezerek, hor ve hakir duruma düşürürler. Amma, birlik ve beraberlik içinde olduğunuz takdirde, sizi hiç kimse ezemez, hor ve hakir duruma düşüremez. Size nasihatim budur ki, sakın ola birlik ve beraberlikten ayrılmayın. Düşmanlarınızın “böl, parçala ve yönet!” taktiğinin kurbanı olmayın. Sakın ha, sakın, birbirinize düşmanlık yapmayın, birbirinize destek olun. Şunu hiç unutmayın ki, düşmanlarınız pusuya yatmış bekliyorlar. Öncelikli taktikleri, sizi birbirinizden ayırmak, hatta, birbirinize düşman yapmaktır. Çocuklarım, ne olur bu oyuna gelmeyin, birlik ve beraberliğinizi asla bozmayın!

Hikâyede (anekdotta) verilen mesaj, herhalde açık bir şekilde anlaşılmış olacaktır. Birlik, beraberlik içinde olmak; birliğimizi, beraberliğimizi ebediyete kadar sürdürmek dileklerimizle…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER