REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİR YIL MÜLKİ İDARE AMİRLİĞİ YAPILAMAZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİR YIL MÜLKİ İDARE AMİRLİĞİ YAPILAMAZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
25 Eylül 2019 - 11:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her zaman belirtiyorum; ilimizin ve bölgemizin en önemli sorunlarından biri, hatta bana göre birinci sıradaki sorunu, bölgeye gelen  kamu görevlilerinin nitelik ve nicelikleridir. Buna daha genel bir bakış açısı buralarda çalıştırılma yöntemleridir diyebiliriz.

Nicelik olarak başta sağlık ve eğitim alanlarında olmak üzere birçok alanda gerçekten personel eksikliği yaşanmaktadır. Ancak bu durum gittikçe düzeliyor ve böyle giderse birkaç yıla kalmaz bu sorundan söz etmek mümkün olmayacaktır. Devletin işleyişini sağlayan, onu temsil eden, devletin yatırımlarını yöneten kamu görevlilerinin nitelikleri çok önemlidir.

Bunların bilgili ve deneyimli olmalarının yanı sıra, süre başta olmak üzere burada uygun ortamlarda çalışmalarının sağlanması da nitelikleri kadar önemli bir konudur. Daha öncede bir kez yazdım, yeri geldiğinde söyledim; ilimizde görev yapan öğretmenlerin kıdem süreleri ortalama 20 ay civarındadır. Yerli öğretmenleri bu hesabın dışına çıkarın, ortalama herhalde 7-8 aya kadar düşer.

Bu durum yalnız eğitim alanında değil, başta sağlık sektörü olmak üzere diğer birçok sektörde de geçerlidir. Doktorlarımızın önemli bir bölümü 500 gün civarında olan zorunlu hizmetlerini tamamladıkları anda tayin isteyip başka illere gidiyorlar.

Acıdır, ama bu durum mülki idare amirleri sınıfında da görülüyor. Bir ili, bir ilçeyi yönetme konumunda olan bir kişinin, kurumlardan kişilere kadar o yerle ilgili her türlü bilgiye sahip olması gerektiği açıktır. Bu bilgininin edinilmesi de doğal olarak zamanla sağlanabilen bir şeydir. Peki, durum böyle olmasına rağmen, ilimizde ve bölgemizde birçok kaymakam ve vali yardımcısı nasıl olur da bir yılı bile tamamlamadan başka bir yere tayin edilebiliyorlar.

1999 yılında ilimizde görev yapan ve daha sonra Çanakkale ve Bitlis Valiliği yapan vali yardımcımız Ahmet Çınar’dan, son  yayınlanan mülki idare amirleri kararnamesi ile Van’ın Muradiye ilçesine atanan Tillo Kaymakamı ve vali yardımcısı vekili Erkan Savar’a kadar  onlarca vali yardımcısı ve kaymakamımız bir yıl içerisinde başka yerlere atandılar. Bu durumda olanların ilimizde görev yaptıkları sürenin yarısına yakını kabuller ve tebriklerle geçmiş, ancak kalan süreyi çevreyi tanıma ve çalışmaları öğrenmekle geçirmişlerdir.

Bu durumun önüne geçilmesi ve bölgeye atanacak her kademedeki kamu personeline o görevin gerektirdiği süre kadar görev yapacağı konusunda ve ardında başarı halinde her türlü ödüllendirilmenin yapılacağı konularında bir garanti verilmelidir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.