REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİRAZ DÜŞTÜĞÜNE NİYE SEVİNELİM?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİRAZ DÜŞTÜĞÜNE NİYE SEVİNELİM?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
08 Haziran 2018 - 15:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Liramızın yabancı paralar karşısında değer kaybetmesini içimize sindiremiyor ve son zamanlarda bağımsız olup-olmadığı yönünde bir takım eleştirilerin hedefi olan Merkez Bankasının arka arkaya faiz oranlarını yükseltmesi sonucu Dolar ve Euro fiyatlarında birkaç kuruşluk gerileme meydana gelmesine, doğrusu hiç de sevinemiyoruz.

Yüksek faiz konusunda sık-sık dile getirilen endişeler unutulmuş değildir ve bu endişelere rağmen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun vadeli repo ihale faiz oranını %16.50’den %17.75’e yükseltmesi kararı zihinlerde soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı. Bağımsız olması gereken Merkez Bankası’nın, döviz kurlarının tavan yapmasından sonra faiz oranına müdahale ederek yükseltmesi “Madem ki böyle gerekiyordu, neden önceden yapılmadı?..” diye düşündürmektedir ve bu düşünceye hak vermemek mümkün değildir.

Merkez Bankasının faiz oranını yükseltmesi, sanırım sadece bir müddet için döviz kurlarının artmasını önlemiş olacaktır ve daha sonraki süreçte tekrardan faizi arttırma cihetine gidilmesi zorunluluğunun duyulması halinde, ekonomik bağımsızlığımıza gölge düşecektir. Daha önceleri de fırsat buldukça vurgulamaya çalıştığım gibi güçlü ekonomilerin göstergelerinden biri paranın değeridir ve bir zamanlar 80 kuruşumuz 1 Amerikan Doları iken daha sonraki yıllarda kaybettiği değer, ekonomik alandaki yanlış uygulamaların sonucudur ve bu sonuçta Atatürk döneminden sonra ülke yönetiminde söz sahibi olan tüm iktidarlar pay sahibidirler.

Ekonomimizi içine düştüğü zordan çıkarmak, her alanda üretimimizi arttırmakla mümkündür. Bunu yapamadığımız müddetçe ihtiyaçlarımızı başka ülkelerden karşılama mecburiyetimiz yaygınlaşacak ve bu durum dış borçlarımızı tırmandırırken, halkımızın refah düzeyi daha da gerileyecektir. Aslında, yüksek faiz ekonomik bağımsızlık açısından endişe vericidir ve bunun biliniyor olmasına rağmen, Merkez Bankasının faiz artırımına gitmesi haliyle düşündürücü olmaktadır. Öyle ya, madem ki yüksek faiz zarar veriyor, niçin böyle bir mecburiyet içine girildi diye bir muhasebe yapmak gerekmiyor mu?.

Önemli olan, merkez Bankasının yüksek faiz uygulamasına son verecek ekonomik önlemlerin alınmasıydı ve demek ki alınmamıştır. Bu nedenle de döviz fiyatlarındaki birkaç kuruşluk düşüş, kimseyi sevindirmemiştir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.