REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİRLİKTE HAREKET EDEMİYORUZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİRLİKTE HAREKET EDEMİYORUZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
26 Eylül 2019 - 10:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sıkça değindiğim konulardan biri de Siirtliler olarak birlikte hareket etme duygumuzun zayıflığıdır. Gerçekten bu konuda sınıfta kalıyoruz. Birlikten kuvvet doğar ilkesini hepten unutmuşuz ve çoğu zaman bir işi tek başımıza yürütmeye kalkar, başaramadığımız gibi de yüzümüze gözümüze bulaştırırız. Hâlbuki o işi yaparken birilerinin desteğini alsak ya da onları bu işe ortak edebilsek çok şeyler çözeriz.

Bu yüzden hem bireysel olarak geri kalıyoruz hem de toplumsal açıdan. Bireysel olarak geri kalıyoruz çünkü iş ve maddi gücümüzü bir araya getirip daha çok iş yapmıyoruz. Daha önce de birkaç kez belirttim, Türkiye de ortak iş yapanların en az olduğu illerden biri Siirt’tir. Ortak olmayı sevmiyoruz, hasbelkader ortak olanlar da bir yıla varmadan ayrılıyorlar. Dolayısıyla ne iş gücümüzün bir anlamı kalıyor nede sermayemiz artıyor.

Toplumsal açıdan da geri kalıyoruz ve memleket için bir türlü lobi faaliyetlerini gerçekleştiremiyoruz. Hatta bırakın birlikte lobicilik yapmayı, çoğu zaman yaşanan sorunlar konusunda bile uzlaşamıyoruz. Birimizin çok önemsediği ve birinci derece öncelikli gördüğü sorunu bir başkası en sonlara atabiliyor. Dolayısıyla birçok sorunumuzu çözebilme imkânından mahrum kalıyoruz. Yıllar boyu aynı sorunlarla boğuşup duruyoruz ve her oturup kalktığımız yerde sanki bizim hiçbir günahımız yokmuş gibi o sorunların çözülememesinden dolayı sitem ediyoruz.

Aynı durum sivil toplum örgütlerimizde de var. Sayı olarak az oldukları gibi nitelik olarak ise çok geridedirler. Bunun da temelinde aynı sorun yatıyor. Sivil toplum örgütü yöneticileri yanlarına alacakları insanların işlerine karışacaklarından ve hatta bir süre sonra o yöneticiliğe talip olacaklarından korktukları için yasal olarak zorunlu olan üye sayısından yukarı çıkmazlar. Üye sayısını arttırmaya yönelik çabayı bir kenara bırakın, kendilerine üye olma müracaatlarını dahi olumsuz cevaplandıran birçok sivil toplum örgütümüz var. İlimizdeki sivil toplum örgütlerinin çoğunda üye sayısı çok azdır. Yüzlü rakamlarla ifade edilebilecek sivil toplum örgütlerimizin sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor. Az sayıdaki insanla da çok şeyler başarılamıyor ve bu yüzden çoğu da tabela STK’sı  olmaktan öteye geçemiyor.

Bizim bundan bir an önce sıyrılmamız ve ortak amaçlar için birlikte hareket etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Aksi halde daha çok yıllar hatta yüzyıllar boyu bize uzanacak ve yaşadığımız sorunları çözecek bir eli bekler dururuz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.