Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

BİRLİKTEN, KUVVET DOĞAR!

Siirt, hasta bir şehir görünümünde. Oysa sinerji sağlayarak İlimizi cennet gibi yapabilmemiz mümkün.

Türkiye büyük bir ülke Siirt güzel bir kent. Şehrimizde yapılan çalışmalarla Siirt daha büyük daha güzel bir kent olabilir.

Siirt kurtulursa, bölgemiz kurtulur. Türkiye kurtulur. Birlikten kuvvet doğar Birlik ve beraberlik olunca daha güçlü çalışmalar sergilenir.

Uyumlu ve eş zamanlı olarak ortaya çıkan gücü ya da eylemi güç birliği ile meydana getirme heyecanı bir Sinerjidir. Sinerji kavramını yerel kültürümüzdeki İmece usulünde açıkça görebiliriz.

Sinerji, aynı işi kotarma amacıyla hareket eden kişilerin birbirleri ile uyumlu zamanlama ve heyecan ile hareket etmesi olarak da özetlenebilir. Kişilerin bir birim iş yaptığını düşünürsek, dört kişinin ortaya çıkarttığı beş birimlik işin avantajı olan bir birimlik iş, Sinerji marifetiyle ortaya koyulmuş demektir.

İş Birliği neticesinde ortaya çıkan artı faydaların ortaya çıkma heyecanı ve işbirliği ruhu bir sinerjidir. Sinerjiyi ortaya çıkartan faktörler olarak üretken olmak, iş bitirme heyecanı taşımak, birlikte hareket etme güruhu ve beşeri münasebetler gösterilebilir. Bu faktörler neticesinde bir araya gelmiş kişilerin ortaya çıkarttığı işin meydana getirdiği katma değer iş bitiminde sinerji faktörü olarak ortaya çıkar.

*Birlikten Kuvvet Doğar,

*Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var,

*Bir Zincirin Gücü, Zincirin En Zayıf Halkası Kadardır,

Gibi özdeyişler sinerjinin önemine vurgu yapmaktadır.

Gerçek bir sinerji yakalayabilirsek bu Siirt’imizin, Bölgemizin ve ülkemizin büyümesine, gelişmesini güzelleşmesine katkı sağlayacaktır. Bu sayede Siirt de, bölgemiz de, ülkemiz de hatta dünyamız da kazanır.

Evet, Siirtliler olarak el birliği yapalım. Şehrimizi kalkındırmak için bir araya gelerek, güçlerimizi birleştirelim.

BAŞIBOŞ KÖPEKLER!

Şehrimizde, başıboş köpeklerin sayıları hızla artıyor! Artık, büyük tehlike oluşturmaya başladılar. Gece geç saatlerde ve hele sabaha yakın sokağa çıkamazsınız, çıkarsanız, başıboş köpeklerin saldırısına uğrayabilirsiniz. Başıboş köpeklerin, sizlerden bir kimlik sormadığı kalıyor!

Geçmiş yıllarda, başıboş köpeklerle çok iyi mücadele edilirdi. Öyle her sokakta, köşede, kuytuda pusuda durarak vatandaşlara saldırmalarına müsaade edilmezdi. Şimdi, şehrin belli bölgelerine ve sabaha yakın saatlerde gitmeniz mümkün değil. Giderseniz, her an saldırıya uğramak ihtimalini göz önüne almak zorundasınız!

Nasıl oldu da, köpekler böylesine sokakları istila ettiler! Bu duruma göz yumanlar kim! Neden göz yumuyorlar! Köpeklere bu serbestlik, hayvan severlerin eseri mi!

Vatandaşlar artık, yine eskisi gibi köpeksiz ortamlarda  gündüzün ve gecenin her saatinde ellerini kollarını sallayarak evlerine, okullarına, iş yerlerine, camilere, mescitlere gidip, gelmek  istiyorlar!

Hem, bu başıboş köpekler arasında kuduz olanların da bulunabileceği unutulmasın. Allah korusun, bir de kuduz köpeklerin saldırısına uğrarsak, halimiz nice olur, bir de bunu sorgulamak gerekli!

Hayvan sever olmak iyi de, önce insan sever olalım, sonra hayvan sever! Yüce ALLAH, kâinatı insanlar için yaratmıştır. Hayvanlar, bitkiler, böcekler, güneş, ay, yıldızlar ve ne varsa, insanlar içindir. Bakın, önümüzde Kurban Bayramı var. Dünya genelinde onbinlerce hayvan kurban edilecek! Hayvan severler yine seslerini yükseltip, koyunlara, kuzulara, danalara, öküzlere, develere yazık oluyor, diye bas-bas bağıracaklardır. Oysa Hazret-i Musa’yı yaşatmak için, binlerce bebeğin öldürülmesine müsaade edildi. Çünkü Hazret-i Musa, aklı temsil ediyordu. Yaradılışa uygun insanlın temsilcisiydi. Biz, insanları korumak için köpeklerin telef edilmelerini neden kabullenmiyoruz!

Evet, umumi istek üzerine ilgilileri ve yetkilileri uyarıyoruz. Lütfen meydanları, can güvenliğimizi tehdit eder boyutlara ulaşan BAŞIBOŞ KÖPEKLERE bırakmayınız!

ANEKDOT

Adı (TAHİR) olan biri, hasmı için (KELP=KÖPEK) deyince  söylediği hakareti duyan hasmı şöyle bir dörtlük yazarak kendisine göndermiş:

BAY TAHİR BANA (KELP) DEMİŞ,

YALAN OLDUĞU ZAHİRDİR

İTİKADIM MALİKİ’DİR

MEZHEBİMCE KELP TAHİR’DİR

Not: Maliki mezhebinde köpek TAHİR (TEMİZ) kabul edilir. Yemek yediği, su içtiği kapta, yemek yenilebilir, su içilebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER