REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİZDE, SAFTRİK ÇOK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİZDE, SAFTRİK ÇOK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
9 views
15 Mart 2018 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir ara, Türkiye’de BANKERLİK en yaygın mesleklerden(!) biriydi. Özellikle ÖZALLI (Turgut Özal)  DÖNEMLERDE, bankercilik tavan yapmıştı. Bankerler, yüzde yetmiş oranında faiz verdiklerinin reklamını yaparak APTALLARIN paralarını topluyorlardı. Sonra, banker iflasları arka arkaya geldi. Bankerlere para kaptıran SAFTRİKLER günlerce, aylarca ağlaşıp durdular. Ama ne çare paralar elden gitmişti.

Hatırlıyorum da, Siirt gibi mütedeyyin bir şehirde bile gayrimenkullerini satarak, yüksek faiz karşılığı bankerlere yatıran SAFTRİKLER vardı.

Vatandaşlara kazık atmak için yasal boşluklardan yararlanarak BANKA kimliğinde adeta çete kuranlar türemişti. Bankerlerin iflasından sonra, iflas eden bankalarla karşılaştık. Yüksek faiz umuduyla saftrik vatandaşların paralarını toplayan bankerler, bankalar paraları bir şekilde iç ediyor, sonra da iflaslarını ilan ediyorlardı. Bütün bu yaşananlardan ibret almayan saftrikler hep olmuştur. Bir de (SAADET ZİNCİRİ) adı altında milletin paralarını cukka edenler türemişti. Onlar da bir hayli saftriği tuzağa düşürdükten sonra, sırra kadem bastılar.

Son günlerde ÇİFTLİKBANK adı altında kurulmuş düzmece bir bankanın 27 yaşındaki sahibinin yine saftriklerden topladığı paralarla kayıplara karıştığını medyaya düşen haberlerden öğreniyoruz. Yahu, bu bizim saftrikler hiç mi akıllanmayacaklar. (Ucuz etin yahnisi yavan olur) diye bir deyimimiz vardır. Bunun tersi bir deyim üreterek, (yüksek faiz vermeyi vaat edenin mutlaka bir oyunu vardır) diyebiliriz. Adam, bir şekilde piyasanın iki-üç katı faiz öneriyorsa, bu işin içinde iş var demektir. Nitekim hep böyle olmuştur. İflas eden bankalar, bankerler, kopan saadet zincirleri hep bunun sonucu değil mi!

Bu arada, Çiftlik Bank’ın sahibinin bir özelliği de ortaya çıktı. 27 yaşındaki Mehmet Aydın adlı bu uyanık vatandaş meğer imam hatip lisesi mezunuymuş. Yani UYANIK İMAM.

SPK raporuna göre Çiftlik Bank sistemiyle 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL para toplayan UYANIK İMAM sırra kadem basmış bulunmakta.

Bir zamanlar Türk mizahının ünlü kalemlerinden müteveffa Aziz Nesin’in, (bu milletin yüzde 60 aptal) dediğinde kıyametler kopunca, (özür dilerim, yüzde doksanı aptaldır diyecektim) dediği anlatılır. Bunca yaşananlara rağmen, hala ibret alınmıyorsa ve bu sözde bankalara, bankerlere, saadet zincirlerine para kaptıranlar varsa, kusura bakmasınlar ama bunlara (SAFTRİK) demeyip de ne diyeceğiz!!!

MAİL ADRESİ OLSAYMIŞ!

Siirtli genç, Adana’da iş arıyormuş.

Bir iş yerinin üzerinde:

-Lise mezunu tezgâhtar alınacaktır! Yazısını okuyunca, içeriye girmiş.

Müracaat yapmak istemiş. Yetkili:

-Mail adresin var mı? diye sormuş.

Genç: -Mail adresim yok! deyince:

-Mail adresin yoksa, sana iş de yok demiş! ve genci savmış.

Neyse ki, Siirtli genç, yılmamış. El arabacılığından başlayarak iş hayatına atılmış. Allah da “Yürü ya kulum!” deyince, genç, kısa bir süre içinde büyük bir iş adamı olmuş. Öyle ki, özel muhasip bile tutmuş. Özel muhasibi, müessesenin meyil adresini sorunca:

-Mail adresim yok! cevabını vermiş.

Muhasebeci:

-Mail adresin yokken, işini bu kadar büyütmüş olduğuna göre, ya mail adresin olsa, o zaman kim bilir ne olurdun? diye iltifatta bulunmak istemiş. Artık, iş adamı olan Siirtli cevabı vermiş:

-Mail adresim olsaydı, şimdi bir mağazada tezgâhtardım! diyerek durumu özetlemiş.

TAŞLAMALAR

ENAYİLER OLMAZSA

AÇIKGÖZE İŞKALMAZ

ENAYİ DEDİĞİMİZ

APTAL OLANDIR BİRAZ

 

SAADET ZİNCİRLERİ,

BANKALAR VE BANKERLER

APTALLARIN YOLUNA

KURULAN TUZAK BUNLAR

 

APTAL OLSAN BAŞINA

VURANLAR ÇOK OLACAK

BU ZAMANDA GEREKEN

BİL Kİ UYANIK OLMAK

 

PROFESÖRLERİ BİLE

DOLANDIRMAKTA BUNLAR

DOLANDIRMAK ZANAAT

HATTA UZMANLARI VAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.