Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bize Bugünü Armağan Eden Atatürk’ü ve Silah Arkadaşlarını Rahmetle Anıyoruz

CUMHURİYET BAYRAMIMIZIN 100. YILI  BÜYÜK MİLLETİMİZE KUTLU OLSUN

CUMHURİYET BAYRAMIMIZIN 100. YILI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılı Türkiye genelinde olduğu gibi Siirt’te de coşkuyla kutlanacak. İlimizde kutlama etkinlikleri 27 Ekim Cuma günü 15Temmuz Demokrasi Meydanında bayram provası ile start aldı. Etkinlikler 28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanında çelenk sunma töreniyle devam ederken, mülki ve askeri erkân, öğrenciler, halk ve çelenk taşıyıcılarının yerlerini almasından sonra, saat 13.20’de Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasını saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının eşliğinde göndere bayrak çekilmesi takip etti.

Yine 28 Ekim Cumartesi günü, bu akşam saat: 20:00’de fener alayı yürüyüşü yapılacak. Yürüyüş, ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndan başlayarak, Kızılay İş Merkezi, Güres Caddesi, Nuri Bayam Caddesi güzergâhı üzerinden Kızlar Tepesinde son bulacak. Fener alayını müteakip Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan “Cumhuriyetin 100. Yılı Konseri” icra edilecek. Konser saat: 21:00’de Siirt Belediyesi Kızlar Tepesi Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilecek.

29 Ekim Pazar günü, yarın  ise ilk tören Vali ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya’nın 10.00-10:30 saatleri arasında yeni valilik hizmet binası valilik makamında, devlet adına tebrikleri kabul etmesiyle başlayacak. Saat 10.30’da bayram töreninin yapılacağı ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda törene katılan halkımızın, öğrencilerin, askeri birliklerin ve diğer katılımcıların bayramı kutlanacak.

Kutlamanın ardından, İstiklal Marşının okunması ve şanlı bayrağımızın göndere çekilmesinden sonra Vali Dr. Kemal Kızılkaya, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapacak.

Öğrencilerin şiir okumalarının ardından, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından belirlenen öğrencilerin taekwondo gösterisi, ‘yöresel halk oyunları gösterisi’ ve il milli eğitim müdürlüğü tarafından hazırlanan müzik dinletisi ile devam edecek. “Demokrasi ve Cumhuriyet” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, bayrak ve Atatürk kortejinin geçişinden sonra, buradaki program sona erecek.

Yine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle pazar günü saat 19:00’da Kızlar Tepesi sosyal tesislerinde Vali ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya’nın ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı kabul töreni düzenlenecek. Düzenlenecek törene; şehit ve gazi aileleri, il protokolü, siyasi parti il başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katılacak.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılını coşku ve sevinçle idrak ederken, bize bugünü armağan eden Mustafa Kemal Paşa (ATATÜRK) ve silah arkadaşlarını bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, (YAŞASIN CUMHURİYET) diyoruz.