REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİZİM DİN HOCALARIMIZ VE TV’LERİN HOCALARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİZİM DİN HOCALARIMIZ VE TV’LERİN HOCALARI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
13 views
11 Ekim 2019 - 11:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Teknolojinin en harika ve hemen-hemen her bireye hitap eden ürünlerinden biri de televizyonlardır. Yaşantımızın adeta her anında yer alan televizyonların yararları olduğu kadar zararları da var.

Birçok konuda bizleri aydınlatan televizyon yayınları bazen kafa karışıklığına ve bilgi kirliliğine de yol açabiliyor.  Bu kafa karışıklığı ve bilgi kirliliği en çok sağlık ve din alanında görülüyor. Bir bilim adamının ak dediğine bir diğeri rahatlıkla kara diyebiliyor ve arada kalan insanlar ne yapacaklarını şaşırıyorlar .

Aynı durum din alanında da görülüyor. Yanlış, sapkın hatta kişilerin kendi görüşleri dini birer bilgi olarak rahatlıkla televizyonlarda yayınlanabiliyor. Hele bir de bir din adamının televizyon ekranına çıkıp birebir fiziksel olarak veya telefonla canlı bağlantılar yaparak sorulan soruları cevaplandırdıkları programlar var ve bunlar tam anlamıyla bir felaket. Fıkıhtan, siyere, hadisten, akaide kadar dini her soruyu hemen cevaplandırıyorlar. Her biri dört mezhepte uzman, her biri Kuran tefsirinde birer deha ve her biri İslam tarihinde bir kilometre taşı.

Bu mantık olarak mümkün değil, İslam dini gibi yalnız dini hükümleri içermeyen ve  aile yaşantımızdan tıbbı nebevi gibi sağlık alanına kadar yaşantımızın her alanında bizlere yol gösteren bir dinin bütününü bir insanın bilmesi mümkün değil. Hele ki hele böylesi, sanki programlanmış bir bilgisayar gibi anında cevaplandırılması bir insanın yapabileceği bir şey değildir. Hocanın önünde bir bilgisayar olsa soruların en azından bir bölümünü bilgisayara bakarak cevaplandırsa yine anlarım ama, maşallah hocaların beyinleri resmen bir bilgisayar görevi görüyor.  Yanlış yapılma ihtimali çok ve nitekim bilerek veya bilmeyerek birçok yanlış bilgi ekranlar aracılığıyla vatandaşa sunuluyor.

Bizim yöremizdeki hocalara gelince; Çok temel ve neredeyse hemen herkesin bildiği konular dışında sorulan her soruyu mutlaka araştırdıktan sonra cevaplandırıyorlar. Hatta, bazen karmaşık konular olduğu zaman cevaplandırılması için hoca tarafından bir süre isteniyordu. Gerçekte de sağlıklı olan yöntem budur. Bir insanın bu kadar geniş bir bilgiyi hafızasında tutması mümkün olmadığına göre yapılacak tek şey, geçerli bir kaynağa başvurmak. Bu kaynaklarda bilgilerinin muteberliği din alimleri tarafından kabul edilmiş olan kitaplardır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.