REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MİLLİ EĞİTİMDE ACİL EYLEM PLANI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MİLLİ EĞİTİMDE ACİL EYLEM PLANI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
2 views
10 Ekim 2019 - 12:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeni Milli Eğitim Müdürümüz Deniz Edip’in de belirttiği üzere hepimiz öğrenci, öğretmen veya veli olarak bir şekilde eğitimin içerisindeyiz. Bu bakış açısıyla ben de 1964 yılından beri eğitimin içerisindeyim. 1964-1976 yılları arasında öğrenciydim. 1976 yılından 1999 yılına kadar olan bölümünü ise bir öğretmen ve bir idareci olarak geçirdim. Daha sonraki yıllarda, hem bir veli hem de gazeteci olarak eğitim dünyasını yakından takip ettim.

Bu girişten sonra hemen konuya girelim.. Bir süre önce Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Deniz Edip, basın mensupları ile bir tanışma toplantısı düzenledi ve gerçekleştirmeyi hedeflediği çalışmalar hakkında bilgi verdi. Öncelikle şunu belirteyim ki, Sayın Edip’i yaşına göre çok bilgili, idealist ve vizyon sahibi buldum. Konuşmaları gerçekçi, eksiklikleri kabul ediyor ve bunların çözüm önerilerini sıralarken eğitimin sadece bir kesimin çözeceği sorunun ötesinde bir sorun olduğunun altını çizerek herkesi bu konuda göreve davet ediyor. Bu yönüyle de paylaşımcı, ortak çalışma yapılabilecek  bir insan olduğunu kanıtlıyor. Bunları yaparken de Merhum Demirel’in bir sadrazama atfen söylediği fıkrada olduğu gibi öncekileri kötülemiyor. Sorunun, bölgenin ve hatta ülkenin sorunu olduğunu ısrarla vurguluyor.

Kendisinin ve ekibinin iyi niyetli, gayretli ve şevk sahibi olduklarını belirterek, bu konuda var güçleriyle çalışacaklarını söylüyor. Açıklamalarında zaman-zaman daha önce görev yaptığı Muş ilinden atıflar yapıyor ve orada yapmış oldukları çalışmaları örnek olarak gösteriyor. Bunları dinlediğimiz zaman aslında bölge genelinde sorunların birbirine çok benzediğini bir kez daha anlıyoruz.

Kısa sürede bir acil eylem planı hazırlanmış. Kendilerinin de belirttiği üzere, bu acil eylem planı gerçekçi ve uygulanabilir maddelerden oluşuyor. 13 maddenin her biri gerçekten bir sorunu çözmeye yönelik çalışmalar içeriyor ve bu maddelerde belirtilen çalışmalar gerçekleştirildiğinde eğitimimiz gerçekten büyük bir atılım gerçekleştirecektir.

Belki ayrıntı gibi gelecek ama en çok dikkatimi çeken noktalardan biri de başarı ve başarısızlığın üzerinde durulacağı ve bunlarla ilgili  değerlendirmelerin yapılacağı şeklindeki söylemi oldu. Bu konu çoğu zaman yöneticilerin gözlerini kapadıkları, kulaklarını tıkadıkları bir konu. Çünkü başarıyı ödüllendirirken, bazı kıskançlıklara neden oluyor ve bazı zorlamalara maruz kalıyorlar. Aynı şekilde başarısızlığı cezalandırırken çeşitli baskılarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Onlar, bu nedenlerle bundan kaçınırken, aslında başarılı olanların moralleri bozulmuş, motivasyonları da kaybolmuş oluyor.

Bu ve benzeri ince ve hassas konulara değindiği için Sayın Edip’i gerçekçi buldum ve ilimiz eğitiminin geleceği açısından heyecanlandım.

Özetlemek gerekirse; bir sorunun çözümünü iki temel bölüme ayırırsak, birincisi sorunu ortaya koymak ve sorunu çözebilecek bir vizyona sahip olabilmek, ikincisi de,  sorunun çözümüne yönelik  gerçekçi ve kamunun gerektirdiği çalışma şartlarının ötesinde bir çalışma ortaya koymaktır. Milli Eğitim Müdürü Edip ve ekibinin de ilk bölümde belirtilen hususların tam anlamıyla var olduğunu gözlemledik, geriye önemli ve zor olan bölüm, uygulama bölümü kalıyor ve onu da zaman içerisinde göreceğiz.

Bu vesile ile bir önceki Milli Eğitim Müdürümüz İsa Güneş’e ilimiz eğitimine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederken, yeni müdürümüz Edip ve ekibini kutlayarak başarılar diliyorum.

Bu arada ordumuza “Barış Pınarı Harekâtında” başarılar diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.