REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİZLER DE BAŞARABİLİRİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİZLER DE BAŞARABİLİRİZ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
13 Ağustos 2018 - 13:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Liramızın değer kaybetmesi, halkımızın refah konusundaki sıkıntılarını daha da büyüttü ve bir zamanlar “Kişi başına düşen yıllık milli hasıla 15 bin dolara ulaşacak..” sözleri de birçok vaatte olduğu gibi lafta kaldı. Ekonomik alanda içine girdiğimiz çıkmazda ABD’nin düşmanca tavrının payı büyüktür ve Rahip Brunson’un serbest bırakılması talebinin yerine getirilmemesini bahane eden bu ülkenin asıl gocunduğu husus, sanırım Rusya ve İran ülkeleriyle olan ilişkilerimizin genişlemesidir. Özellikle Rusya’dan S-400 hava savunma sisteminin satın alınmasına açık şekilde tepki gösteren ABD yönetimi, sık-sık bu alımdan vazgeçmemiz gerektiğini ima etmiştir.

Ülkemizin bazı ihtiyaç kalemlerini başka ülkelerden temin etme mecburiyetinden kurtulması için, tüm ihtiyaçlarını mümkün mertebe kendi bünyesinde üretmesi gerekir ve üzülerek belirtmek gerekir ki, özellikle savunma alanındaki ihtiyaç kalemlerini başka ülkelerden almaktayız. ABD’nin , Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almamızdan gocunması nedeni, benzer hava savunma sistemini kendisinden satın almamamızdır. Keşke hava savunma sistemlerini bizler de üretebilseydik ve başka ülkelerden tedarik etmek mecburiyetinde kalmasaydık. Dış ülkelerden yapılan ithalatın oranı, son yıllarda artış gösteren ihracat oranının çok üstündedir  ve bu durum ülkemiz ekonomisine zarar veren en önemli faktörlerden biri olup bu durumu mutlaka tersine çevirmek gerekir. İhracat, ithalatın çok üzerinde seyretmeli ki, ülkemiz ekonomisi kazanmış olsun.

Bir ülke ekonomisinin güçlü olduğunu belirleyen en önemli göstergelerden biri de, parasının değeridir.  Liramızın son zamanlarda başta Dolar ve Euro olmak üzere birçok ülke parasının değeri altında kalması, büyük bir talihsizliktir. Ekonomimizi hedef alanların olduğu muhakkak olsa da gelinen noktada kendimizi sorgulamamız gerektiği hususunu görmezlikten gelmemeliyiz. Atom bombasının hedefi olan Japonya ile ikinci Dünya savaşında yerle bir olan Almanya’nın günümüzde ulaştığı ekonomik güce baktığımızda, bizlerin de gerçekçi önlemler alarak onlar gibi, hatta onlardan daha çok başarılı olabileceğimiz unutulmamalıdır.

Kimilerinin “Biz Dolarla mı alışveriş yapıyoruz?..” diyerekten Liramızın Dolar karşısındaki küçülmesini umursamamaları gerektiğinin altını çizerken, ekonomimizi hedef alarak tehdit etmek isteyen ABD’yi şiddetle kınıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.