Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

BOĞULMA OLAYLARINA DİKKAT

 Serin ve geçmiş yıllarla karşılaştırdığımızda yağışlı geçen bir bahar mevsiminin ardından, sıcaklar bastırmaya başladı.. Artık güneşin yakıcılığını hissetmeye başladık ve bu sıcaklıklar daha da artacak. Önümüzdeki ayın 9’unda, yani yaklaşık bir ay sonra yılın en sıcak 40 günü olan sam günleri başlıyor.

Bu nedenle vatandaşlar ve özellikle genç yaştakiler her fırsat bulduklarında kendilerini su kenarlarına, yani Botan Çayı ve kolları ile yine bunların üzerinde kurulan baraj ve hidroelektrik santrallerinin göllerine atıyorlar.. Bu da doğal olarak boğulma riskini arttırıyor.

Nitekim ilk boğulma olayı gerçekleşti ve bu boğulma olayında hayatlarının baharında gencecik iki sağlık personeli hemşerimizi kaybettik.. Her yıl onlarca insanımızı da bu şekilde kaybediyoruz.

Hepimizin bu konuda çok duyarlı olması ve akarsuların yüzme havuzu veya deniz olmadığını bilmesi gerekiyor.. Hele hele bu akarsu Botan Çayı gibi çok yüksek bir debiye sahip olan bir akarsu olunca.

Bu arada Botan Çayına Arapça’da “ May Bahtiye” dendiğini ve kültürümüzde hain su olarak bilindiğini bir kez daha hatırlatalım.. Hatta bu yönünü anlatan çok sayıda destan ve türkülerin olduğunu da belirtelim.

Dolayısıyla böyle bir suya karşı hepimiz çok dikkatli olmalıyız.. Su kenarlarında piknik yapmayalım.. Yapmak zorunda kaldığımız zaman da çocuk ve gençlerin suya girmelerine izin vermeyelim ve onları kontrol altında tutalım.

Yeni acılar yaşamayalım, yeni canlar kaybetmeyelim.. Gözü yaşlı anneler, hüzünlü eşler ve yetim çocuklar olmasın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER