REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BÖLGEMİZDE PETROL VAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BÖLGEMİZDE PETROL VAR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
43 views
09 Ekim 2017 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bölgemizde zengin petrol yataklarının bulunduğu yıllardan beri dile getiriliyor ve bu konuda Sultan Abdulhamit Han tarafından yerli ve yabancı petrol mühendislerine yaptırılan bir çalışma sonucunda ülkemizin 65 değişik noktasında bulunan petrolle ilgili hazırlanan bir haritanın, 1901 yılı sonlarında kendisine sunulduğu belirtilmektedir.

Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Bölgelerine komşu olan bazı ülkelerde çok zengin petrol olduğu halde, buralarda olmayışı, zihinlerde soru işaretlerinin yer bulmasına yol açmaktadır. Yıllar önce Batman ilimizde çıkarılan ve ülkemizde üretilen petrolün büyük bölümüne tekabül eden bu zenginliğin sadece Batman’la sınırlı olmayacağı görüşleri paylaşılıyor. Yine yıllar önce bazı petrol şirketlerince Siirt’imizin bazı yörelerinde yapılan petrol arama sondajları esnasında “zengin petrol fışkırdı” şeklindeki açıklamanın lafta bırakıldığını dile getiren bir büyüğümün; “Dünyanın en değerli maddesi olan petrol zenginliğine yönelik çok yönlü entrikalar döndüğü söyleniyor ve bu söylentiler yabana atılamaz. Siirt’in Reşan, Sinep ve değişik noktalarında daha gerçekleştirilen petrol aramaları son yıllarda Pervari, Baykan ve Eruh ilçelerimiz sınırlarında TPAO tarafından icra edilmiştir ve Eruh ilçemizde çok kaliteli bir petrol bulunduğu açıklaması yapılmıştı ama, şimdiki durumu yeni bir açıklama yapılmadığından bilinmiyor. Pervari ilçemizdeki petrol arama sondajlarından da arzulanan bir sonuç alınmadı herhalde?.. Şüphesiz; maddi külfeti yüksek olan petrol arama sondajları yapılırken, çok dikkatli olmanın kaçınılmazlık arz ettiği unutulmamalıdır. Zira, bu zenginliğe yönelik çok yönlü entrikalar döndüğü söyleminde gerçek payı vardır. Nerde petrol varsa orda kavga vardır sözünü teyit eden sayısız gelişmeler söz konusudur ve Ortadoğu bölgesinde oluk gibi kan akmasına yol açan en önemli neden, petrol zenginliğidir…” şeklinde daha önceleri de aktardığı görüşünü anımsayınca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın TPAO’nın ilimizin Baykan ilçesinde yürüttüğü ve 2 Ekim’de süresi dolan petrol işletme ruhsatını 10 yıl daha uzattığına dair haberi okuyunca, önemli konuya bir kez daha eğilme gereğini duydum.

Sultan Abdulhamit Han’ın, yerli ve yabancı mühendislere hazırlattırdığı söylenen “Petrol Haritasına” göre ülkemizin özellikle Güneydoğu ve Doğu Bölgelerinde Petrol yatakları bulunmaktadır. Batman’da rastlanan bu zenginliğin sadece orayla sınırlı olmaması gerekir. Hem yanı başımızdaki ülkelerde zengin petrol yatakları varken, mantıken bizlerde de olması gerekmez mi?.. Petrol zenginliği nedeniyle bazı ülkelerin işgal edildiği gerçeği gün ışığındadır ve bu nedenle önemli zenginliğe yönelik çok yönlü entrikalar döndüğü hususunun da göz önünde tutulması gerekir diyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.