Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

BÖLGEMİZDE SİYASETİ KİLİTLEYEN FAKTÖRLER!

31 Mart 2024’te yerel seçimler var. Ne var ki, Bölgemizde seçim heyecanı hiç yok gibi! Çünkü gerçekte, Bölgemizde siyaset sözün tam anlamıyla kilitlenmiştir. Siyaseti kilitleyen unsur terördür ve teröre dayalı oluşumlardır. Doğu ve Güneydoğu illerinin tamamına yakınında iki kutuplu siyaset hüküm sürmektedir. Silâhların gölgesinde bir siyaset ve bu siyasetin karşısında en kuvvetli görülen siyasi kesime yönelme zorunluluğunu hissetmek!

Bölgemizde, siyaseti kilitleyen diğer bir faktörler de feodal yapıdır. Şeyhlik ve ağalık müesseselerinin hükümferma olduğu Bölgemizde, siyasette tekelleşme vardır. Hemen her seçimde oy potansiyeli olanlar veya var gibi görünenler siyaset kulvarında yer almaktadırlar. Belediye ve il genel meclisi üyelerinin, belediye başkanlarının, hatta milletvekillerinin büyük çoğunluğu ya şeyh, ya da aşiret kökenlilerden oluşmaktadır. Hele, terörün de bölgeye girmesinden bu yana, iki kutuplu bir siyaset ortaya çıkmıştır.

Bölgemizde iki tür siyasi vardır. Devletin yanında gibi görünen aşiretlerin, şeyhlerin güdümündekiler ve terör örgütünün empoze ettiği adaylar. Bugün iktidarda olan parti AKP olduğu için Bölgemizde de sadece AKP’liler ve APOCULAR siyaset yapıyor görünmektedirler. Yerel seçimler için Türkiye’nin manzarası ne olur bilemeyiz amma, Bölgemizde AKP ve DEM dışında hiçbir partinin sonuç alacağı inancında değiliz.

Geçmiş seçimlerde baraj sorunu sebebiyle DEM ve o çizgideki siyasi partilerin adayları hep bağımsız olarak göstermekteydi. Ancak 2015’ten bu yana DEM ve uzantısı olduğu önceki siyasi partiler seçimlere artık parti olarak girmektedirler. Kapatılma endişesiyle defalarca isim değiştirdi ama saz aynı saz!

Evet, 31 Mart 2024 yerel seçimleri  Bölgemiz açısından çok değişik sonuçlara yol açabilir.

Terör sorunu devam ettikçe de Bölgemizde siyasetin kilidinin kırılacağı inancında değiliz. Yani Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde siyaset yapmak bugün için AKP ve DEM dışındaki siyasi partiler açısından ateşten gömlek gibidir. Terör son bulmadıkça ve Bölgemizdeki bu kısır döngü aşılmadıkça, Türkiye’nin gerçek anlamda demokrasi ile idare edildiğini iddia etmek gülünçtür. Silâhların gölgesinde yapılan seçimlerle, bu Ülkeye ve bu Bölgeye demokrasi gelmez, gelmesi mümkün değildir.

Türkiye’nin, yeniden gerçek demokrasiyle tanışması için, Bölgemiz üzerindeki silâhların gölgesinin kalkması gerekir. Bunun gerçekleşmesi ise oldukça zor ve hatta imkânsız gibi. Bölgemizde gerçek anlamda demokratik seçimlerin yapılması galiba terör öncesini yaşayanlar açısından sadece nostalji olarak kalacak.

TAŞLAMA

DEMOKRASİ DERSİ Mİ

VERECEK BUNLAR BİZE

DEMOKRASİ DESE DE

İNANMA EDEPSİZE

 

BU KADAR GAZETECİ

TUTUKLUYKEN ÜLKEDE

HAVARİ KESİLMİŞLER

CİCİ DEMOKRASİYE

 

GAZETECİ DEDİĞİN

KALEM SAHİBİDİR TEK

DARBECİ-MARBECİYMİŞ

DESELER İNANMA PEK

 

NASIL DARBE YAPACAK

GAZETECİ DEDİĞİN

KALEMLE YAPILACAK

DARBE VAR MI SÖYLEYİN

 

SEÇİMLER YAKLAŞIYOR

ADAYLAR ARZ-I ENDAM

ETMEĞE BAŞLADILAR

BEN DE Mİ ADAY OLSAM

 

ADAY ADAYLIĞINDAN

ADAY OLMAYA TERFİ

GÖNLÜNDE KUZU YATAN

ASLANLARIN HEDEFİ

 

BU BÖLGEDE SEÇİMLER

SİLAHLAR GÖLGESİNDE

GERÇEKLEŞECEK AMMA

ADAYLAR ÇOK YİNE DE

 

ŞEHİRDE KOLAY AMMA

KIRSAL KESİMDE İŞ ZOR

NELER ÇEKTİKLERİNİ

KIRSAL SEÇMENİNE SOR

 

BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM

MİLLET KENDİNE GELSİN

ADAYLANA DEĞİL DE

OY’U KENDİNE VERSİN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER