Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

BÖLGEMİZDEKİ EZİDİLER!

Aralık ayı, EZİDİLER açısından önemlidir. Anadolu’nun kadim inançlarından biri Yezidiliktir. Yezidiler kendilerini Ezidiyan ve Ezidi olarak adlandırırlar. (YEZİDİ) deyimi 1930’lu yıllardan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Yezidi adının, Kürtçe “ezdam (beni yaratan)” sözcüğünden türediği belirtilir.

Türkiye’de sayıları iyice azalan Yezidilerin son köyleri Batman’ın Beşiri, Mardin’in Midyat, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçelerinde bulunuyor. Yezidiler günümüzde Irak başta olmak üzere Suriye, Ermenistan ve Rusya’da, ayrıca yoğun olarak göç ettikleri Almanya’da yaşamaktadırlar. İnançlarının kuralları hakkında pek bir bilgi yoktur.

TAVUS KUŞUyezidilere özge bir semboldür. Yezidiler’in taptıklarının adı  MELEKTAVUS’tur.Yezidiler için her ne kadar (KİTAPSIZLAR) veya (ŞEYTANA TAPANLAR) denilse de, gerçekte kitapları vardır. Bundan yıllarca önce Yezidilerin lideri durumunda olan MUAVİYE EMEVİYE adlı kişi Siirt’e gelmiş ve kaldığı Erdef Otelinde onunla röportajyapmıştım. Kendisi, kitapsız olmalarının gerçek olmadığını (KİTABE RAŞ) adını verdikleri bir kitaplarının olduğunu ve bu kitabın, Almanya’da bir müzede bulunduğunu iddia etmişti. (KİTABE RAŞ) Kürtçe deyim olup (KARA KİTAP) anlamına gelmektedir. Batman iline bağlı Beşiri ilçesinin birkaç köyü YEZİDİ KÖYLERİ olarak bilinir. Asırlardan beri Müslümanlarla iç-içe yaşayan bu topluluğa hiçbir zaman için zulüm yapılmamış, kendi inançlarında serbest bırakılmışlardır.

Yezidiler kendilerini hiçbir peygambere bağlı kalmadan ALLAH’A İNANANhalk olarak nitelendirseler debazı tarihçiler Yezidi inancının meydana gelişini Emevi Sultanı Yezid Bin Muaviye’ye bağlamaktadır. Fakat Yezidiler bu görüşü reddederek; asıl yol göstericilerinin Yezid Bin Ezidiyan olduğunu ve Yezid Bin Muaviye ile sadece isim benzerliği bulunduğunu söylemektedirler.

Beşiri ve Kozluk’un bazı köylerinde yaşayan Ezidilerin büyük çoğunluğu Almanya’ya göç ettiler. Midyat’ta Aralık ayının birinci, ikinci ve üçüncü cuması kutlanan Xwuda, Şeyh Adi ve Şeşims adı verilen bayramları vardır. Ayrıca Urfa Viranşehir’de, Kurban Bayramı ve Aralık’ın 9 ve 10’unda da(Oruç Bayramı) adı altında bir Bayram da kutlamaktadırlar.

İnsanların mukaddesatlarına küfredilmemesi, dinimizin emridir. Çünkü bir Müslüman, başka dinden birinin, hatta bir ataistin bile mukaddes bildiklerine küfrederse, mukabele görebilir. Yezidilerin yanında, Şeytana küfretmek bile, bu açıdan sakıncalıdır!

Her dinin, her insanınkendiinançlarınagöremukaddesatıvardır.MüslümanlaraçısındanYüce Allah ileilgili, dinyönündenpâkvetemizbulunanmanevîbüyüklüğükazananvarlıklaraMukaddesat (Kutsallar) denir.

Yüce Allah mukaddesolduğugibi, onunbütünisimleri de mukaddestir. Öyleki, biryüceismi de “Kuddüs”dür. YüceAllah’ınkitabları, Peygamberleri ve velileri de  kudsiyet kazanmışlardır.

İslâmi badetleri birer mukaddes görevdir. İslâm mabetleri de mukaddes ve mübarek yerlerdir.

Biz müslümanlar, bütün mukaddes varlıklara son derece saygı ve hürmet göstermekle mükellefiz. Mukaddesata saygı ve hürmet etmeyen kimse, ruhu sönmeye başlamış, yüksek duygulardan yoksun kalmış, gaflet içine düşmüş bir insan demektir. İnsanlık değerlerini kaybetmiş demektir.

Müslümanlar olarak, bizlerin mukaddeslerimiz olması gibi, diğer din saliklerinin de mukaddesleri vardır. Onlara, elbette saygı duymak durumunda değiliz. Ancak ve bilhassa onlara bağlı olanların yanlarında, açık bir şekilde küfretmemiz, onların da bizim mukaddeslerimize küfretmelerine yol açabilir. Kendine rehber olarak Karl Marks’ı, Lenin’i, Mao’yu rehber edinmiş biri yanında, bunlara küfrederseniz, aynıyle, ona küfretmiş gibi olursunuz! Bu bakımdan, Yezidilerin yanında, Şeytan’a küfretmek, o Yezidi’ye küfretmekle eşdeğerdir. Hindistan’da ineğe tapanlar vardır. Onların yanında bile, ineğe hakaret etmek fitneye sebep olacağından tehlikelidir. Fitnelere yol açacak işlerden kaçınmak gerekir.

Bu bakımdan diyoruz ki, benimsemiyor olsak bile insanlar olarak birbirimizin mukaddesatlarına hakaret etmeyelim. Birbirimizin düşüncelerine saygı duymasak bile, tahammül etmeyi öğrenelim!

ANEKDOT

Yezidilerin inancına göre, bir yezidinin etrafına daire şeklinde çizgi çekilirse, bir başkası tarafından o çizgi bozulmadan içinden çıkılmazmış.

Öyle anlatılır ki, bir zamanlar Beşiri’de Yezidi bir köylünün durduğunu gören bir takım cahiller, hemen etrafına bir daire çizmişler. Yezidi de, dışarıdan birinin gelerek daireyi bozmasını beklemeye başlamış. Bunu yapanlar ise gülüşerek Yezidiyi seyrediyorlarmış.

O sırada, ordadan yolu geçen,  dini konularda otorite olarak bilinen bir medrese hocası durumu görerek, hemen Yezidi’nin olduğu yere gitmiş, elindeki bastonuyla çemberi bozarak, seyredenlere ikazda bulunmuş ve şöyle demiş:

-Bu yaptığınız, hiç doğru değil. Siz onlara öyle yaparsanız, kendi dininize  düşmanlar kazanırsınız. Yapacağınız şey onlara ALLAH’TAN HİDAYETLER DİLEMEK OLMALI…

TAŞLAMA

İSRAİL KARARINA

UYAR MI Kİ BM’NİN

GEREĞİNİ YAPAR MI

DERSİNİZ ATEŞKESİN

 

ABD VETO ETMİŞ

ATEŞKES KARARINI

İYİ TANI, İYİ BİL

DOSTUNU, DÜŞMANINI

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN

KARARLARI HAVANDA

SU DÖVMEK MİSALİDİR

ŞÜPHEN OLMASIN BUNDA

 

HER KİM KUVVETLİ İSE

ONUN DEDİĞİ OLUR

DÜNYA KURULALIDAN

OLAN, OLACAK BUDUR

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN

KARARINA KANMAYIN

İSRAİL ATEŞKESE

UYACAKTIR SANMAYIN

 

“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR”

DİYEN KENDİNE DİYOR

ÖYLE DİYOR VELAKİN

YİNE BOYUN EĞİYOR

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER