REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BÖLGEMİZE YATIRIM YAPMIYOR DİYE, DEVLETİMİZE SİTEM ETMEYELİM!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BÖLGEMİZE YATIRIM YAPMIYOR DİYE, DEVLETİMİZE SİTEM ETMEYELİM!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
13 views
23 Mart 2018 - 10:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir ara merak saldım, aile şeceremizi araştırdım. Ulaştığım son adres, HASANKEYF OLDU. Dedemin dedesi olan zat HASANYF’TE ikamet eden ve “ALİ TOPÇU” namıyla bilinen bir zatmış. Kendisine “ALİ TOPÇU” denilmesinin sebebi, asker olduğu dönemde meydana gelen bir Osmanlı-Rus Savaşında “TOPÇU” olarak görev yapmasıymış. İşte, atamız olan bu Ali Topçu’nun dört çocuğu varmış. Bunlardan biri Dedemin babası olan ÇETO, biri, soyadları bizim gibi “ARITÜRK” olan, Valilik Emekli Basın Müdürü Necat Arıtürk’ün Babasının Dedesi ŞEVVAL, biri de, Siirt Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Öğretim Görevlisi Mucir Altuncu’nun yine Babasının Dedesi YUSUF’muş. Dördüncü kardeşlerinin adını bilmiyorum. Çünkü o Siirt’te kısa bir süre kaldıktan sonra Adana’ya gitmiş ve orada yerleşmiş. Bu anlattıklarım, tahmini 200 yıl öncesine ait.

Köken itibarıyla HASANKYEFLİ olmama rağmen, doğrusunu isterseniz, “ILISU BARAJININ” yapılmasını her zaman için istedim. “HASANKEYF, ILISU BARAJININ ALTINDA KALACAK, KOCA BİR TARİH YOK OLACAK” deniliyor. “İş evvel yok idi bu rivayet, yeni çıktı!” diye meşhur bir deyim vardır. Evet, ILISU BARAJININ ENGELLENMEK İSTENMESİNİN TEMEL SEBEBİ, aslında gösterildiğinden çok farklıdır. ILISU BARAJI GERÇEKLEŞİRSE, TERÖRÜN YILLARCA KULLANDIĞI TÜM YOLLAR KAPANACAKTIRTIR. YILLARCA TERÖRİSTLERE BARINAKLIK YAPAN YÜZLERCE MAĞARA, BARAJ SULARI ALTINDA KALACAK, dolayısıyla, kaçış ve saklanma yolları tıkanacaktır. İşte, HASANKEYF İÇİN YAPILAN ÇIĞIRTKANLIĞIN ASIL SEBEBİ BUDUR!

ILISU BARAJI SU TUTMAĞA BAŞLADIĞI ZAMAN, Barajın suları altında kalacak köyleri bir bir inceleyin, göreceksiniz ki, bu köylerin çoğu, anarşinin odağı durumundaki köylerdir. ILISU, bundan 25-30 yıl önce yapılsaydı, inanır mısınız belki de anarşi ve terör olayları hiç olmayacaktı, olsa bile, böylesine dal, budak salmayacaktı. Daha baştan itibaren  ILISU BARAJININ yapımını engellemek isteyenlerin asıl gayeleribelliydi. Belki, çok az kişi, yapılan propagandalara kanarak, ILISU BARAJININ, HASANKEYF’İ VE DOLAYISIYLA, BİR TARİHİ SULAR ALTINDA BIRAKACAĞI iddiasındalar. Amma inanın ki, terör önünde çok önemli bir set oluşturacağı için, bu barajın yapımı engellenmek istenmektedir.
HASANKEYF İÇİN “HAVAR=İMDAT!” diyenlerin kimliklerine bakın, işin gerçeğini çok daha iyi kavrayacaksınız. Ilısu Barajı hayal olmaktan çıktı. 2019 yılında su tutmağa başlayacak.

Şunu da belirtmekte yarar var. Ilısu Barajı sayesinde bölgemize çok paralar girdi. İstimlak için dağıtılan paralar, dudakları uçuklatacak boyutlarda. İstimlak parasını alıp kendilerince değerlendirenler olduğu gibi, rayiç bedeli az bularak itiraz edenler var. İstimlak bedeli alanlar, bu paraları Bölgenin gelişmesi için harcasalar ve yatırıma dönüştürselerdi, Bölgemizde çok şeyler değişirdi. Ama duyuyoruz ki, istimlak paralarını alan bölge halkının bir çoğu, yatırımlarını Batı illerine yönlendirmektedirler. Yani, onlar da Devlet gibi davranıyorlar. Devlet nasıl yatırımlarını Batı bölgelerine yapıyorsa, Bölgemiz insanı da, aldığı istimlak paralarını Batı Bölgelerinde değerlendirmekte.

O zaman, Bölgemize yatırım yapmıyor diye Devlete sitem etmeyelim!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.