REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BOTAN BALIĞI YOK OLUYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BOTAN BALIĞI YOK OLUYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
22 Eylül 2018 - 13:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaşlı dünyamızın bize sunduğu nimetleri  hovarda bir mirasyedi, ya da piyangodan büyük ikramiye çıkanlar gibi tüketmeye devam ediyoruz. Nimetler gözümüzün önünde bir bir yok olurken biz önlem alacağımıza  geride kalanlara karşı daha saldırgan bir tutum sergiliyoruz.

Yakın geçmişte tükettiğimiz bir çok bitki türü  ve hayvan nesli bu gün yok oldu ya da  olma tehlikesi ile karşı karşıya. Hayvanlar açısından ceylan ve dağ keçisilerinden kekliklere kadar onlarca örnek vermek mümkün. Bu yok olma sürecine giren bir başka grupta Botan balıklarıdır. İçinde bulunduğumuz kış mevsiminin en fazla tüketilen gıdaların başında geliyordu. Hatta geçmiş yıllarda bu mevsimde keçi ve koyunların meralara götürülememesi ve kapalı alanlarda beslenmeleri nedeniyle etleri pek rağbet görmediğinden balıklar daha fazla tercih ediliyordu. Gerçektende enfes bir tada sahip.

1980 li yılların başlarına  kadar Botan Çayından oldukça fazla miktarda balık geliyordu. Hem de günümüzde getirilen balıklardan çok  daha farklı olarak oldukça büyük balıklar avlanıyordu. O dönemlerde insan boyunda ve  200 kilo ağırlığını bulan balıkları görmek çok olağan bir şeydi. Neredeyse hemen her gün bu devasa büyüklük ve ağırlıktaki balıkları satın alabiliyordunuz.

Bilinçsiz ve yasa dışı avlanma yolları olan dinamit zehir ve elektrik akımı kullanma gibi avlanlam yöntemleri bu balıkların sonuna giden yolun başlangıcı oldu. Artık o büyüklük ve ağırlıktaki balıkları görmek mümkün değil. 50 -60 kilo ağırlığındaki bir balık bile piyasaya geldiğinde artık uzaydan gelen bir yaratık gibi hayranlıkla bakmaya başladık. Çünkü o büyüklükteki balıklar bile yılda ancak birkaç kez yakalanabilir duruma geldi. Günümüzde Botan balığı olarak piyasaya getirilen balıkların en büyüğü ancak bir iki kilo atabiliyor. Büyük balıkların yanı sıra  halk arasında şabbott olarak adlandırılan 5-6 kilo ağırlığındaki balıklarda piyasaya gelmiyor. Çünkü büyümelerine izin verilmiyor.

Harekete geçmek için geç kalmış durumdayız. Ancak, her şey bitmiş değil, henüz yapılabilecek bir şeyler vardır. Artık üniversitemiz var. Üniversitede Su Ürünleri Fakültemiz yoksa bile Veteriner Fakültemiz var. Gıda Tarım Hayvancılık Jandarma ve diğer ilgili kuruluşların iş birliğiyle bir plan hazırlanarak kalan balıkların neslinin nasıl korunması gerektiği belirlensin ve uygulamaya konulsun. Aksi takdirde yakın bir zamanda artık, o enfes lezzete sahip Botan Balığından söz etmek mümkün olamayacaktır.

Aman bir an önce kolları sıvayalım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.