REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“BÖYLE Mİ DESTEKLENMİŞ”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“BÖYLE Mİ DESTEKLENMİŞ”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
17 Ekim 2018 - 13:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizin kendi üretebileceği ihtiyaç kalemlerinde dış ülkelere bağımlı hale gelmesi, üzdüğü kadar düşündürüyor ve hayvancılığın desteklendiğini dile getiren açıklamalara rağmen “tarım sektörünün bir kolu” olarak addedilen hayvancılığın gerilemiş olduğu acı da olsa bir gerçektir.

Yeterince petrol üretilmeyen ülkemizin başka ülkelerden ham petrol ithal etmesi normaldir ama, sahip olduğu hayvancılık potansiyelinde yüksek oranda dışa bağımlı bir hale gelmesi normal olmayıp, sorgulanması gereken bir durumdur ve bu görüşü paylaşan çoğu vatandaşımız, hayvancılık sektöründeki bu gerileme nedeni ile; “Hayvancılık böyle mi desteklenmiş?” sözleriyle hayretlerini ifade ediyorlar.

2002-2010 yıllarını kapsayan 9 yıllık süre içinde başka ülkelerden 228 milyon dolarlık Et ithal edilmesine karşın, 2011-2018 yılları arasında bu oranın 6 milyar Doların üzerinde gerçekleşmesi, hayvancılık sektörüne verildiği belirtilen desteği anlamsız kılmakta, zihinlerde soru işaretlerinin oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Yeterince petrol üretilmeyen ülkemizin ham petrol ithal etmesi yukarıda da vurguladığım gibi normaldir (Tabii ki, petrol ürünlerimizin %95’ini başka ülkelerden ithal ediyor olmamız bu ihtiyaç kalemini kullanmada dikkatli olmamız gerektiği unutulmamalı) ama sahip olduğumuz hayvancılık potansiyelinde geldiğimiz nokta, bu sektöre verildiği belirtilen desteklerin boşuna gitmiş olduğu gerçeğini gözler önüne serdiğinden; çok üzücüdür. Bu sektöre gerçekçi desteklerin verilmediğini söylemek de kimseye haksızlık teşkil etmez. Çünkü, olumlu sonuç veren destekler sunulmuş olsaydı ülkemiz canlı hayvan ve kırmızı Et ithal eden bir ülke değil, bunları ihraç eden bir ülke konumuna ulaşmış olacaktı.

Büyüklerim, Siirt’te bile yıllar önce hayvancılıkla iştigal eden zevatın komşu ülkelere küçümsenmeyecek oranda canlı hayvan ihraç ettiklerini  ve günümüzde artık bu güzellikten eser kalmadığını belirtiyorlar. Sahip olduğumuz bir potansiyeli geliştiremememiz sonucu Et ihtiyacımızı başka ülkelerden karşılama mecburiyetinde kalmamız ciddi şekilde sorgulanarak gereken önlemler alınmadığı taktirde bu sektör tam anlamı ile bitecektir ve böyle bir olumsuzluğa sebebiyet verenlerin vebali büyük

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.