REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BU ADIM ÖNEMLİ, BU ADIM SEVİNDİRİCİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BU ADIM ÖNEMLİ, BU ADIM SEVİNDİRİCİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
19 Eylül 2019 - 12:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Daha önce de birkaç kere yazdım, çok değil 10-12 yıl önce bize Siirt’te bir tıp fakültesi kurulacak denseydi hiçbirimiz inanmaz, aklımızla mı alay ediliyor diye sorgulardık. Hatta, 2012 yılında üniversitede Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın önderliğinde  düzenlenen ve il içinden, il dışından işadamı, akademisyen  ve gazetecilerden oluşan  50 kişinin davetli  olduğu  arama konferansında bile bu konu ele alındığında hepimiz  gerçekleştirilmesi zor bir hayal olarak görmüştük.

Ama, o hayal gerçek oldu. Son 20 aydan bu yana adım-adım tıp fakültemizin hayalden mücessem hale geldiğini görüyoruz. Önce YÖK  Genel Kurulu Siirt Üniversitesinin talebini kabul etti. Ardından bakanlar kurulu onayladı ve son mührü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vurdu. Kurulmasının resmi olarak kesinleşmesi ile birlikte yönetici arayışı başladı. İsabetli bir kararla, azimli heyecanlı ve yüreği memleket sevgisi ile dolu bir insan bulundu; Prof. Dr. Vefik Arıca, tıp fakültesinin kurucu dekanlığına atandı.

İstanbul’dan ve  ailesinden haftalar boyu ayrı kalmayı, hasretleri çekmeyi göze alarak bu görevi üstlenen Prof. Dr. Arıca, tabiri caizse soyadının ilk hecesindeki “arı” gibi çalışmaya başladı. Prof. Arıca, önce öğrencilik ve ardından akademisyen olarak uzun yıllardan beri İstanbul’da yaşamanın ve kendisini tıp çevrelerine sevdirmiş olmanın avantajlarını Siirt lehine kullanmaya başladı. Geçen yıl Kasım ayında 40’a yakın akademisyeni Siirt’e davet etti ve bunların önemli bir bölümünü de gelip Siirt’te çalışmaya ikna etti. Ardından Mart ayında tıp zirvesini düzenledi.

Bu yıl Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde okumak üzere Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesine öğrenci kaydı da yapılırken, Morfoloji binasının ihalesi de yapıldı. Şimdi artık önümüzde ilk etapta yapılacak iki şey kaldı. Birincisi Siirt Devlet Hastanesini tıp fakültesinin uygulama ve  araştırma hastanesine dönüştürecek olan afilasyon yönetmeliğinin çıkması ve bu yönetmeliğin hükümlerine göre bir an önce bu dönüşümü sağlamak.

İkincisi, öğretim üyesi kadromuzu hızlı bir şekilde tamamlamak ve bu konuda da çok iyi durumdayız. 40 civarında olması beklenen öğretim üyesi kadromuzun 7’si şimdiden hazır. 5 öğretim üyesinin birden göreve başlaması önemli bir adım olarak görülmelidir. Bunları Dekan Prof. Dr. Arıca’nın görüştüğü diğer öğretim üyeleri  takip edecektir.

Yeni göreve başlayan öğretim üyelerimize hoş geldiniz diyor ve görevlerinde başarılar diliyorum. Tabii ki emeği geçen herkese de sonsuz teşekkürler.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.