REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BU DA GEÇER AMA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BU DA GEÇER AMA
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
03 Ağustos 2020 - 11:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dini Bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramımızı, coronavirüs denen düşmandan sıyrılma şansına kavuşmadan  eda ettik. Üzülerek belirtmek gerekir ki, COVİD-19 belasından ne zaman kurtulacağımız noktasında tıp otoritelerince sevindirecek bir açıklama yapılmamıştır ve bu nedenle kendimizi ölümcül virüsten koruma mecburiyetimiz devam edecektir.  Yakın bir zamanda olmasa da bu belayı atlattığımız gün gelecektir, yani bu beladan muhakkak kurtulacağız ama o zamana kadar başka yurttaşlarımız da yaşamlarını yitireceklerdir ve bu gerçek birçok vatandaşımızı endişelendirerek stres içine sokarken, bazı yurttaşlarımız sanki böyle bir salgın yokmuş gibi bir davranış sergiliyorlar. TV kanallarından verilen görüntülü haberleri izlerken ölümcül virüsten korunmak için uymamız istenen kurallara riayet etmeyenler olmasına tanık olmaktan duyduğum üzüntü tazelendi. Gerçi kimi vatandaşımız; “Bize kurallara uyun, kalabalıklardan uzak durun çağrısında bulunanlar bile bazen söylemleriyle örtüşmeyen kalabalıkların oluşmasına sebebiyet vermekteler…” diyorlar ama, yine de kendilerine  maske takma, temizliğe önem verme ve sosyal mesafeyi korumaları  tavsiyesinde bulunmak isterim. Çünkü her an bu gizli düşmanın hedefi olabilirler.

Siirt’te salgına yönelik alınan önlemlerden biri; arife günü ve bayram sabahı mezarlık ziyaretinden uzak kalınmasıydı ve bu karara tüm hemşerilerim riayet ettiler. Virüsün en yaygın olduğu İstanbul ve başka  büyük illerimizde ise mezarlıkların ziyaretine müsaade edilmişti.

Emekliler bu bayramda da 1000’er liralık ikramiyelerini maaşları ile birlikte almalarına rağmen, esnaf vatandaşlarımızın kendilerini rahatlatacak bir satış gerçekleştiremediklerini, yakınmalarından öğrendim. Bu arada bayramda yaşanan üzücü durumlardan biri de orman yangınları oldu derken, bu zenginlikleri korumada yetersiz kalındığının bir kere daha altını çizmek isterim.

Yazımın başında vurguladığım, bayramı coronavirüs denen düşmandan kurtulmayarak idrak ettiğimize gelince; “Bu da geçer ama deler de geçer” diye de ifade edilen atasözümüzü anımsadım. Elbette, aşısı bulundu mu bu düşmandan kurtulacağız, ancak görüldüğü gibi derin bir iz bırakacak. Bu düşünceler içinde herkesin önerilen kurallara riayet etmesini ve hiç kimsenin dile getirilen kurallara gölge düşürmemesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.