REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BU FİTNE, ABD’NİN FİTNESİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BU FİTNE, ABD’NİN FİTNESİ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
8 views
02 Mart 2018 - 13:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ortadoğu’da kaynayan kazan, bir ülkeden diğerine sıçramakta. Bu gidişle, halkları Müslüman olan bütün ülkelere sirayet edecek gibi. Mısır’da, Yemen’de, Tunus’ta, Fas’ta, Cezayir’de, Libya’da, Suriye’de ve diğer Müslüman ülkelerde meydana gelen olayların arkasında ABD’nin ve İsrail’in, Ortadoğu’yu yeniden şekillendirme projesinin yattığı gerçeği gün gibi ortaya çıkmıştır.

Meydana gelen olaylar ABD’nin, AB’nin ve İsrail’in Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek projesinin bir parçası olduğuna göre Suriye’den sonra sıra İran’a ve Türkiye’ye de gelecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın! Çünkü ABD’nin ve şer ortaklarının Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek ve mevcut ülkelerin sınırlarını değiştirmek gibi bir oyunları vardır! Bunun için Ortadoğu’nun bütün güçlü ülkelerinde, kendilerine bağlı yönetimleri iş başına getirmeleri gerekir. Bölgenin güçlü ülkeleri arasında Türkiye’nin de bulunduğunu hesaba katarsak, ülkemizde son yıllarda özellikle kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinde oynanan oyunlar daha iyi anlaşılacaktır.

Ortadoğu ülkelerinde olayların peş-peşe meydana gelmesi elbette ki tesadüfi değildir. Ortadoğu’da yakılan ateşin ABD, AB ve İsrail’in tezgâhı olduğu gerçeğini görmek lâzım. Ortadoğu’daki ülkeleri yöneten diktatörlerin zulümlerini hesaba katarsak, ABD, AB ve İsrail’in, bu ülkelerin halklarını çok rahat bir şekilde kullanabilecekleri gerçeğini görmemiz gerekir. Yani, işlerini kolaylaştıracak gerekçeler var.

Allah ülkemizi ve bütün İslâm âlemini ABD’nin ve şer ortaklarının fitnesinden korusun, amin!

“BELEDİYELER GİTSİN,  ENCÜMENLER KALSIN!”

Bölgemizde il genel meclisleriyle, belediye meclislerine üye tespiti yapılırken çalışacak, işi bilecek adam aranmaz. Ağanın adamı, şeyhin yeğeni, zenginin damadı, başkanın akrabası gibi isimlerle listeler doldurulur.

Bu durum, yıllardan beri böyleydi, böyle olmağa devam ediyor. Anlatıldığına göre, Cumhuriyetin ilk yıllarında, İsmet Paşa’nın Cumhurbaşkanlığı döneminde, Siirt Merkez ve diğer ilçe belediyelerinin meclis üyelerinden oluşan bir heyet, bazı işlerin takibi için Ankara’ya gitmişler.

Hele o yıllarda, Merkez ilçe dahil, belediye meclisi üyelerinin büyük çoğunluğu Türkçeyi bile doğru dürüst konuşmayı bilmiyorlarmış. Çünkü, Merkez ilçede Arapça (Siirt’çe), ilçelerin bazılarında yine Arapça (o zamanlar Sason ve Kozluk Siirt’e bağlıydı ve bu ilçelerde de Arapça konuşulurdu), diğer ilçelerde ise Kürtçe konuşulurdu. Tahsilli insanlarımızın sayıları da gayet azdı.

İşte, Siirt’in bazı sorunlarını aktarmak üzere ilimizi temsilen Ankara’ya gönderilen bu heyet mensupları, gittikleri bir bakanlıkta kendilerini tanıtırlarken:

-Siirt encümenlerinden 8 belediye geldik. Nazır hazretleriyle görüşmek istiyoruz! demişler.

Herhalde, gidilen bakanın teşrifatçısı da (özel kalem müdürü) mukallit biri olmuş ki, bakana kastı mahsusa ile:

-Siirt encümenlerinden 8 belediye sizinle görüşmek talebinde bulunuyorlar!  diye arz etmiş.

Durumu çakan ve o zamanki Siirtlilerin, Türkçeye vukufiyetlerinin az olduğunu bilen bakan da teşrifatçısına:

-Belediyeler gitsin, encümen üyeleri teşrif etsinler! demiş.

Teşrifatçı da, bakanın sözlerini heyete biraz da istihza ederek iletmiş. Bu durumu, heyetin Ankara’da aralarına aldığı ve yüksek tahsilde olan bir genç bilahare nakletmiş.

Gerçi, o dönemlerin Siirt’i ile bugünün Siirt’i arasında dağlar kadar fark var ama, inanır mısınız halâ Türkçeleri yeterli olmayan il genel meclisi ve belediye meclisi üyelerimiz bulunmakta…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.