REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BU KUMAŞA SAHİP ÇIKMALIYIZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BU KUMAŞA SAHİP ÇIKMALIYIZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
24 views
22 Aralık 2017 - 10:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir kumaş düşünün, sizi  tahrip ettiğimiz doğal dengenin sonucu ortaya çıkan zararlı ışınlardan koruyor. Bir kumaş düşünün, on ayrı aşamadan geçmesine rağmen hiçbir aşamada fabrikasyon işlem görmesin ve hiçbir kimyasal madde katılmasın. Bir kumaş düşünün, yazın serin kışın sıcak tutuyor. Bir kumaş düşünün, 15-20 yıl gibi uzun bir süre deforme olmadan ve  hiçbir özelliğini de kaybetmeden kullanılabiliyor.

Evet, şal-şepik kumaşından bahsediyorum. Artık  Eruh ilçemizin simgesi haline gelmeye başlayan şal-şepik’ten. Yukarı Mezotopamya Bölgesinde asırlardan beri dokunmasına karşın son 30-40 yılda unutulan, ancak artık yeniden doğumunun müjdelerini aldığımız bir kumaş şal-şepik. Bir Halk Eğitim Merkezi usta öğreticisi olan Nezahat İnan’ın çabalarıyla başlayan  bu yeniden doğuşa  Halk Eğitim Merkezi Müdürü Seyfettin Çelik ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çiftçi de katıldı. Bu üçlünün çabalarına Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili  Murtaza Dayanç’ın hem Kaymakamlık hem de Belediye imkanlarını  da kullanarak verdiği büyük destekle elle tutulur bir çalışma haline geldi.

Kaymakam Dayanç’tan  önce kıyısından köşesinden  başlatılan dokuma işlemi artık  profesyonel bir hale geldi. İlk etapta  daha güzel ve daha uygun bir atölye binası temin edildi ki, bu atölyenin eski cezaevinin restore edilmesi sonucu ortaya çıkmış olması da yapılan işe ayrı bir değer katıyor. Tezgah sayısı arttırıldı, tezgah sayısının artması ile birlikte kursiyer sayısı da arttı. Ardından endüstriyel sınai patenti alındı. Coğrafi işaret patentinin alınması için gerekli başvurular yapıldı ve sürecin tamamlanması bekleniyor.

Şal-şepik tamamen saf tiftikten ve el emeği göz nuruyla dokunuyor. Bir erkek ceket yapımı için gereken kumaşın dokunabilmesi için gerekli çözgü iplerinin hazırlanması için bir ustanın ortama 9-10 km. yol yürümesi gerekiyor. Çiriş otundan hazırlanan ve tamamen doğal ilaçla sıvanması işlemi de ayrı bir emek gerektiriyor ve tezgaha monte edilen bu çözgü ipleriyle günler boyu büyük bir sabırla devam eden bir dokuma işlemine tabi tutuluyor.

Böylesine kaliteli bir dokumanın dikkat çekmemesi mümkün değil. Nitekim İstanbul’daki bazı  üniversitelerin el sanatları bölümlerinden öğretim üyeleri geçtiğimiz dönemlerde Eruh ilçemize kadar gelerek yapılan çalışmaları gözlemlediler ve  gerekli araştırmalarını yaptılar.

Bu kumaşa sahip çıkalım, Eruh’umuzun ve ilimizin bir simgesi haline getirelim.Hem Eruh’umuz ekonomik bir kazanım elde etsin hem de tarihi ve kültürel değeri olan bir nesneyle anılsın.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.