Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

BU MEMLEKETİN DİNAMİKLERİNE AÇIK MEKTUP; TIP FAKÜLTESİNE DESTEK VERELİM

Bu açık mektup, başta Sayın Valimiz Dr.Kemal Kızılkaya ve milletvekilimiz Sayın Mervan Gül ile Siirt’e karşı sorumluluk duyan herkese hitaben yazılmıştır.
Hepimizin bildiği üzere 2018 yılında Siirt Üniversitesi bünyesinde bir Tıp Fakültesi kurulmasına karar verilmişti. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan bu müjdeyi verdiğinde hepimiz çok sevinmiştik. Adeta bir bayram havası esmişti.
Bu müjdenin ardından kısa bir sürede kurucu dekanlığa hemşerimiz Prof. Dr. Vefik Arıca atandı ve bir yandan akademik kadro oluşturulmaya ve öbür yandan da çalıştay benzeri etkinlikler gerçekleştirilmeye başlandı.
Fakültemizin geleceği açısından hepimizi umutlandıran bu çalışmalar kısa bir süre sonra kesildi ve hemen akabinde kurucu dekan Prof . Dr. Vefik Arıca Yalova Üniversitesine geçiş yaptı.
Sonuç itibariyle 6 yıllık bir geçmişi olan tıp fakültemizi henüz bir morfoloji binasına kavuşturabilmiş değiliz. Geçen yıl kurulmasına karar verilen Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi morfoloji binası inşaatına çoktan başlandı bile.
Akademik kadro her geçen gün artacağına azalıyor. Son olarak kadın doğum uzmanı iki akademisyen Mardin Artuklu Üniversitesine geçtiler.
Bütün bunların ötesinde tıp fakültemiz aylardan beri dekana bile sahip değil. Dekanlık görevi Rektör Prof. Dr. Sayın Nihat Şındak tarafından vekâleten yürütülmektedir.
Değerli toplum önderleri,
Siirt’in bir çok sorunun bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bunların büyük bir bölümünün çözümü büyük bir emek, zaman ve sermaye gerektiriyor.
Ancak tıp fakültesini arzu edilen düzeye getirmek diğer sorunlara kıyasla çok daha rahat.
Burada üniversite yönetimine herhangi bir ithamda bulunduğum gibi bir algı oluşsun istemem. Mutlaka Sayın Prof. Dr. Şındak ve ekibi bu konuda ellerinden gelen çabayı harcıyorlardır. Bundan eminim.
Ancak ortada bir gerçek var. Bu çabalar istenilen sonuca ulaşmıyor ve fakültemiz ilerleyeceğine geriliyor.
Bu durumda hepimize bu çabalara destek olmak görevi düşüyor. Unutmayalım ki, üniversiteler kentler için lokomotif görevini görüyor. Üniversitelerin de lokomotifleri de tıp fakülteleridir. Bu gerçek nedeniyle tıp fakültesine sahip üniversiteler ayrı kategoride değerlendirilir ve daha prestijli olarak görülür.
Sayın Valim Dr. Kızılkaya ve Sayın Milletvekili Gül ile diğer Siirt sevdalıları,
Gelin harcandığına inandığım bu çabaları masaya yatırıp; tartışalım, eksik kalan yönlerini tespit ederek gidermeye çalışalım.
Böylece tıp fakültemizin daha kısa bir sürede arzu edilen gerçek misyonuna kavuşmasını sağlayalım.
Siirt bunu hak ediyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER