REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU?..”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU?..”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
03 Nisan 2018 - 14:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir konuda çelişkili tutumlar sergileyenler için “Bu ne perhiz, be ne lahana turşusu?” diye günümüze ulaşan bir söz vardır ve bu sözün içerdiği gerçeği gözler önüne seren sayısız örnekler verilebilir derken, sadece bizlere “Dost ve müttefik” diye ifade edilen ABD’nin yönetiminden bir örnek vermekle yetineceğim.

Bundan bir müddet önce ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki askerlerini geri çekeceklerini dile getirmişti. Her ne kadar ABD hariciyesinin sözcüsü ve askeri kanat böyle bir planlamadan haberdar olmadıklarını  belirttilerse de, böyle bir açıklamanın durduk yere yapıldığı söylenemez sanırım. Suriye’deki DEAŞ terörünü bitirme dışında bir amaçları bulunmadığını söyleyen Trump’ın bu ifadesinde de samimiyet bulunmadığı, daha önceleri bölgemizde Suriye dışındaki ülkelere yönelik gerçekleştirdiği eylemlerden bilinmektedir. ABD, çıkarları nedeniyle yıllardır Ortadoğu’nun değişik yörelerinde cirit atıyor ve Suriye’de bulunmasının asıl nedeni de budur. Suriye’deki hesaplar kısa zamanda hedeflenen sonucu vermeyince DEAŞ dışındaki terör gruplarına silah desteği vermekte sakınca görmeyen bu ülkenin askerlerini komşu ülkeden bir an önce çekeceğini açıklaması, inandırıcı olmaktan uzaktır.

Bir taraftan Trump Suriye’deki ABD askerlerinin geri çekileceğini açıklarken, Menbiç’teki askeri birliğini genişletmekte olduğuna dair medyada yer alan haberler nedeniyle “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?..” sözünü anımsadım ve birçok değerli hemşerimin de belirttikleri gibi; bu ülke yetkililerince dile getirilen hiçbir söyleme itibar edilmemesi gerektiğine bir kere daha dikkat çekme gereğini duydum.

Suriye krizine siyasi çözüm üretmek için Rusya ve İran ile birlikte hareket eden ülkemiz, bu bağlamda start verilen çalışmaları yarın yine üç ülke liderinin Ankara’da bir araya gelmeleriyle sürdürecek. ABD’nin çelişkili tutumları yanı sıra, çözüm konusunda ABD ve Rusya’nın anlaştıkları şeklindeki söylemlerine gelince, bir kere daha vurgulamak isterim ki, iki süper gücün mutabık kalmayacakları bir çözümü hayata geçirmek hiç de kolay olmayacaktır. Bunu belirtirken halen 15 Temmuz alçak darbe kalkışmasının elebaşı olan haini Türkiye’ye göndermeyen ABD ile olan müttefikliğin, halkımıza rahatsızlık verdiğinin de altını çiziyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.