REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BU NOKTAYA GELİNECEĞİNİ GÖRMEYEN GÖZ YOKTU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BU NOKTAYA GELİNECEĞİNİ GÖRMEYEN GÖZ YOKTU!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
12 Eylül 2017 - 16:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin günler önce açıkladığı bağımsızlık referandumunun bu ayın 25’inde gerçekleşmesi durumunda endişe verecek yeni boyutlar kazanacağı görüşleri paylaşılmakta ve referandumun ertelenmesine yönelik çekilen dikkatlere rağmen Mesut Barzani, bu kararından çark etmeyeceğini kararlılıkla dile getirmeyi sürdürüyor.

Aslında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin ilerleyen süreçte bağımsızlık referandumuna gideceğini görmeyen göz yoktu ama daha önceleri seslendirilen bu konuya yeterli düzeyde tepki gösteren olmadı ve şimdi başta Irak merkezi hükümeti olmak üzere Türkiye ve İran, referandumun bölgede yaşanan olumsuzluğu daha endişe verici konuma taşıyacağı inancıyla tepki göstermektedirler. ABD, açıklanan bağımsızlık referandumunun zamanlamasının yanlış olduğunu dile getirerek ertelenmesini isterken, Avrupa ülkeleri kesin görüşlerini ortaya koymuyor ve Mesut Barzani’nin kararlılığına açıktan destek veren tek ülke ise İsrail’dir.

Bağımsızlık referandumunu “Konjonktürel fırsat” olarak değerlendirenler, bu kararın icra edilmesinin bölgede arzu edilmeyen yeni gelişmelere neden olacağı endişesini dile getirirlerken, ertelenmemesi durumunda oylamadan çıkacak güçlü oranda EVET’in Irak’ın bölünmesini hızlandıracağı görüşüne de vurgu yapıyorlar. Tabii ki bölgesel güçlerin yanı sıra küresel güçlerin tutumları da önem taşıyor ve ABD’nin her ne kadar referandumun ertelenmesini istediği dile getiriliyor olmasına rağmen, bu isteğinde de samimi olmadığını düşünenler var. Irak’ı işgal ederken ülkenin toprak bütünlüğüne asla zarar gelmeyeceğini ifade eden ABD’nin, açıklanan bağımsızlık referandumu için “Erteleyin” demiş olması, dile getirdiği sözün arkasında durmadığının açık delilidir ve bu güvenilmez ülkenin, Ortadoğu’da kendi çıkarları neyi gerektiriyorsa icra edilmesine olanak sağladığı görüşü paylaşılmaktadır.

Referandumun ertelenmemesi durumunda, oylamadan çıkacak sonuç için yürütülen tahminler “Evet” oylarının yüksek çıkacağı doğrultusundadır ve Mesut Barzani sandıklardan çıkacak sonuçtan çok emin olmasaydı referanduma gitme cesaretine soyunamazdı. Siirt’li hemşerilerim de, bölgede yaşanan olumsuzlukların referandum nedeniyle daha da endişe verici boyutlara ulaşmasından endişe ediyorlar ve önümüzdeki birkaç günün bu konuda neyi göstereceğinin merakı içindeler.

Bakalım; Barzani bağımsızlık referandumunu erteleyecek mi, yoksa uygulayacak mı?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.