REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BU YIL GEÇTİYSE DE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BU YIL GEÇTİYSE DE!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
13 views
25 Kasım 2017 - 13:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkını gidermek amacı ile yılardan beri “geri kalan bölgeler” olarak ifade edilen Doğu ve Güneydoğu Bölgesindeki 23 ili kalkındırmayı hedefleyen “Cazibe Merkezleri Projesi” 24 Ocak 2017 tarihinde Diyarbakır’da basın yolu ile kamuoyuna tanıtılmış ve Şubat ayı içinde de projelere yönelik başvurular yapılmıştı.

Bundan günler önce sunulan projelerin değerlendirmelerinin yapılarak sonuçlarının açıklanacağı dile getirildiyse de Kasım ayını da geride bırakmaya ve 2018 yılına ulaşmaya da çok az bir zaman kalmasına rağmen, beklenen açıklamanın yapılmamış olması başvuruda bulunanların yatırım yapma heveslerini kırarken, bu proje sayesinde hizmete girecek tesislerde kendilerine ekmek kapısı aralama umudu ile bekleyenleri de karamsar kılmış bulunuyor. Ülkemizin en önemi sorunlarından birinin işsizlik olduğu tartışılmazdır. Milyonlarca insanımız gücünün atıl durumda kalması, ekonomimize tahminlerin üstünde büyük zarar vermektedir. Koyu işsizliğin yol açabileceği olumsuzluklar çoktur ve milyonlarca işsizimizi üretici konuma taşıyacak tesisler kurulmadıkça sağlıklı bir ekonomiyi rayına oturtma şansımız olmayacaktır. Günümüzde liramızın yabancı para birimleri karşısında sürekli şekilde küçülmesi nedeninin en önemlisi, ihtiyaçlarımızı mümkün mertebe kendi bünyemizden temin edemeyişimizdir ve bu önemli olumsuzluğu aşabilmek için koyu işsizliği asgari düzeye çekmek gerekmektedir.

İşsizliğin önlenmesine yönelik alındığı belirtilen önlemler, gerçekçi olmadığından arzulanan sonuçları vermemekte ve bu yüzden işsizlik daha da tırmanmaktadır. Zaman-zaman kendilerine çalışma şansı tanınanların ekonomiye katkı sunacak bir üretime vesile olmadıkları ise, bir başka gerçektir.  Her alanda üreterek fazlasını ihraç edebilmeli, böylelikle de ithalatımızın azalmasını sağlamalıyız ki, paramız değerini yitirmesin. Dolar ve Euro’nun ateşini söndürmek için Merkez Bankasının zaman-zaman yapılan müdahalesinin de gerçekçi bir önlem olmadığı ve kısa süreli olarak Dolar ve Euro’nun yükselişini frenlemesinin de bir işe yaramadığı gerçeği de gün ışığındadır. Daha çok üretebilmek için, milyonlarca işsizimizin atıl durumdaki güçlerini mutlaka ekonomiye kazandırmak gerekir ve bunun yolu da yeni tesislere vücut buldurmakla mümkündür. Sayın Başbakan Cazibe Merkezlerinin tanıtımını yaparken, birçok işsizimize ekmek kapısı aralayacak ve ülke ekonomisine katkı sunacak bir proje olarak görüldüğünden sevinçle karşılanmıştı. Ne var ki projenin 2017’de yaşama geçirilmemiş olması, bu sevince gölge düşürmüş bulunuyor. 2018 yılına girmeye az bir zaman kala, 23 ilimizden sunulan projelerden bazılarının hayata geçirileceği açıklaması yapılsa da, beklentinin şimdilik 2018 yılına sarkacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Çünkü, çalışma sezonu sonlanmış ve resmi prosedürleri yerine getirip bir çalışma yapmaya zaman kalmamıştır. Ancak yine de Cazibe Merkezleri beklentisine gölge düşüren gecikme nedeniyle, sunulan projelerin değerlendirilmelerine yönelik sonucun, 2017 yılını geride bırakmadan önce yapılmasının gerektiğine dikkat çekmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.