Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

BUGÜN, BENİM DOĞUM GÜNÜM!

Gazetelerde çıkacak yazılar, bir gün öncesinden hazırlanır. 1973 yılının 24 NİSAN günü dünyaya TEŞRİF ETMİŞİM! Yani, BUGÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM. Bu arada, gırgır mahiyetinde bir anımı anlatayım. Yine bir 24 Nisan günü, bir grup samimi arkadaşlarla oturmuş sohbet ederken, espri olsun diye sordum:

-24 Nisan gününün önemini bilen var mı!

Arkadaşlar, sorumu ciddiye alarak bir takım cevaplar verdiler. Sonunda espriyi ben patlattım.

-Hiç biriniz bilemediniz! Bugünün en büyük önemi benim doğum günüm olmasıdır.

Espriyi fark eden Arkadaşlar:

-Gerçekten bugün senin doğum günün mü!  diyerek kahkahayı bastılar ve haliyle doğum günümü kutladılar.

Evet, 1973 yılının 24 Nisan günü dünyayı ŞEREFLENDİRMİŞİM!

Kendi kendime şu soruları sordum:

-Annemi, babamı ben mi seçtim!

Hayır!

Doğduğumda babam sağ kulağıma ezan, sol kulağıma ikamet okumuş. Yani, dinimi de  ben seçmedim. Müslüman olarak doğmuşum.

Peki, Siirt’te doğmayı ben mi seçtim. Onun da cevabı (HAYIR!) Ben doğduktan sonra gitmişler adıma bir kimlik cüzdanı çıkarmışlar. Oysa, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayı da kendim seçmemiştim.

Evet, dünyaya gelirken kendi irademle seçtiğim hiçbir şey yoktu. Annemi, Babamı, ailemi, memleketimi, vatanımı, dilimi, dinimi de ben seçmemiştim. Doğumla birlikte kendiliklerinden oluşan hallerdi.

Peki, Türkiye’de değil de Fransa’da,. Almanya’da, İngiltere’de veya Afrika’nın Etiyopya’sında doğmuş olsaydım!

Diyeceğim şu ki, dünyaya kendi irademizle gelmediğimiz gibi, kendi irademizle de gitmeyeceğiz. Bu bir gerçektir ki, Hıristiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelseydim, Hristiyan; Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğsaydım, Yahudi; hatta, Hindistan’da doğsaydım, Hindu olur, ineğe tapardım.

Din değiştirmek kadar zor bir durum yoktur. İnsanların binde biri bile din değiştirmez, kendi doğdukları din üzerinde kalırlar. Çünkü herkes kendi dinini HAK DİN kabul eder. Bırakın din değiştirmeyi, mezhep değiştiren bile adeta yok gibi. Siz hiçbir ALEVİ’NİN, SÜNNİ OLDUĞUNU; YA DA BİR SÜNNİ’NİN ALEVİ MEZHEBİNE GEÇTİĞİNİ DUYDUNUZ MU.

Sonuç itibarıyla diyeceğim şu ki, hiçbir insan ne kendi annesini-babasını, ne dilini, ne dinini, ne ırkını, ne vatanını seçmek hakkına sahip olarak dünyaya gelmez. Bunlar, dünyaya gelmesiyle birlikte kendiliğinden oluşan durumlardır. Bu bakımdan kimseleri dini, dili, ırkı dolayısıyla küçümsemek gibi bir hakkımız yok!

KİŞİNİN ÖLÇÜSÜ DİLİ, DİNİ, IRKI, SOYU, SOPU DEĞİLDİR. İNSANLIĞIDIR. İNSANLIĞA FAYDASI VARSA, İNSANDIR. İNSANLIĞA ZARARI VARSA, EN TEHLİKELİ HAYVANDAN DAHA HAYVANDIR. AHİR KELAM, GERÇEK İNSAN GİBİ İNSAN OLMAĞA BAKALIM.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER