Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

BUNLAR, 2. ABDULHAMİD’E BİLE RAHMET OKUTACAKLAR!

Çıkarılmak istenen bazı yasaların DOLAYLI SANSÜR oldukları yönünde kuşkular var. Hele, hangi rütbeden emekli olmuş olsalar dahi askerlerin konuşmalarının, Milli Savunma Bakanlığının iznine tabi tutulmak istenmesi akla ziyan bir durumdur. Örnek olması açısından tek bir isim verelim. Genel Kurmay Başkanlığından emekli olan ve bir ara (TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİ!!!) olmaktan yargılanarak 18 ay cezaevinde kaldıktan sonra beraat eden İlker Başbuğ Paşa bile, Türkiye’nin durumuyla ilgili bir konuşma yapacaksa, veya herhangi bir gazetede makale yazacaksa, ya da bir televizyon programına çıkacaksa, Milli Savunma Bakanlığından izin almak durumuna düşecek.

Bu duruma vurgu yaptıktan sonra yazımızın başlığının (BUNLAR 2. ABDULHAMİD’E BİLE RAHMET OKUTACAKLAR) olmasına açıklık getirelim. Tarihte, açık bir şekilde vurguladığı gibi Osmanlı Padişahları içinde istibdadıyla ünlenen ve sansür konusunda en aşırı giden Padişah Sultan 2. Abdulhamid Han’dır. 16 defa evlenmiş olan 2. Abdulhamid, İngiltere’ye Kıbrıs’ı satan Padişah olarak da bilinir. Padişah olduğu 33 yıl içinde Osmanlı İmparatorluğu’nun 1.592.806 km² toprak ile en çok toprak kaybettiren padişahı olmuştur. Döneminde yaşayan kimilerinin (Cennetmekân Sultan 2. Abdulhamid Han), kimilerinin (KIZIL SULTAN) olarak vasıflandırdıkları Osmanlı Hanedanlığının bu 34. Padişahı her ne hikmetse AKP iktidarı için çok önem atfedilen biridir. Ellerinden gelse, resmi kurum ve kuruluşlardaki ATATÜRK’ÜN PORTRELERİNİ İNDİRİP, SULTAN 2. ABDULHAMİD HAN’IN PORTRELERİNİ ASACAKLAR.

Şunu anımsatalım ki, döneminde yaşayanlardan İstiklâl Marşımızın büyük şairi aynı zamanda büyük bir mutasavvıf olan Mehmed Akif Ersoy da 2. Abdulhamid’in şiddetli muarızlarındandır. Hatta bir şiirinde ona lanet okumaktadır.

Sultan 2. Abdulhamid Han’ın bilinen en büyük özelliği SANSÜRCÜ bir Padişah olmasıdır. Ortaokul sıralarında okuduğum yıllarda Türkçe Kitabında (SANSÜR NE İDİ) başlıklı Sultan 2. Abdulhamid Han’ın sansürcü zihniyetini anlatan bir makale vardı. Şu anda, o parçanın yazarını anımsamıyorum, ama böyle bir makalenin varlığını kesin olarak anımsamaktayım. Makalede, Sultan 2. Abdulhamid döneminde uygulanan sansürlerden, jurnalcilikten ve saray hafiyelerinden bahsedilmekteydi.

İş bu Sultan 2. Abdulhamid bugün neden böyle kıymete bindi, sebebini bilenler bilir. Öyle ki, televizyonda yayınlanan dizilerle ne kadar mübarek bir Padişah, bir Halife olduğundan, İmparatorluğu yönettiği 33 yıl zarfında Osmanlı İmparatorluğunun bir karış toprak kaybı yaşamadığından dem vurmaktadır. Oysa, tarih kitapları bunun tam aksini yazmaktadır. Sultan 2. Abdulhamid zamanında Osmanlı İmparatorluğunun kaybettiği topraklar yaklaşık 1,6 milyon kilometrekaredir. Tunus, Mısır, Kıbrıs, Sırbistan, Karadağ, Romanya Sultan 2. Abdulhamid zamanında yitirilen Osmanlı topraklarıdır.

2.Sultan Abdülhamid, 1876-1909 tarihleri arasında tam 33 yıl gibi uzun bir süre padişahlık yapmıştır.  Kızı Ayşe Sultan’a göre, babasının 13 eşi olmuştur. Kabul gören diğer kaynaklara göre ise, bu sayı 16’dır.  Sultan Abdülhamid 10 Şubat 1918 tarihinde vefat etmiştir.

Evet, önce meşrutiyet ilân ederek sözde hürriyet getireceğini vaat eden, ilk fırsatta meclisi dağıtarak, mutlakıyet rejimini güçlendiren ve gizli hafiyelerle JURNALİST BİR REJİM TESİS EDEN Sultan 2. Abdulhamid işte budur.

AKP iktidarının uygulamaya koyduğu ve sansür kokan yeni yasa tekliflerini görünce SULTAN 2. ABDULHAMİD’İN SANSÜRLERİNİN  BİLE GÖLGEDE KALDIĞINI GÖRÜYORUZ.

Bütün bunları görünce de, haliyle (Bunlar, Babaları 2. Abdulhamid’e bile rahmet okutacaklar) diyoruz.

ANEKDOT

İki arkadaş yolda yürürlerken biri, diğerine:

-Hava bulutlu! demiş, beriki kızarak:

-Bir daha benimle konuşma! deyince, (hava bulutlu) diyen sormuş:

-Neden, ne oldu, seni kızdıracak ne dedim ki! diye sormuş.

Lakabı (ÖRDEK) olan muhatabı ciddi-ciddi söylenmiş:

Hava bulutlu olunca, yağmur yağar. Yağmur yağınca göller oluşur. Göllerde, ördekler yüzer! Sen bana (ÖRDEK) demek istedin!!!

İşte, sansürcü zihniyet öyle bir şeydir…

TAŞLAMA

SANSÜR YASALARI VAR

SIRADA BEKLETİLEN

SAKIN KONUŞMAYASIN

TUTUKLANIRSIN HEMEN

 

KONUŞMAK-YAZMAK YASAK

(SÖZ GÜMÜŞ, SÜKUT ALTIN)

DEMİŞ ATALARIMIZ

NE GÜZEL SÖZDÜR BAKIN

 

KONUŞMAYIN-YAZMAYIN

KULAK VERİN DİNLEYİN

ÜSTÜN AKIL NE DERSE

DOĞRU ODUR, BELLEYİN

 

ÜSTÜN AKIL VAR İKEN

KONUŞMAK NEYİNİZE

ÜSTÜN AKIL NE DERSE

TASDİKTİR DÜŞEN BİZE

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER