REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Burseya Dağı!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Burseya Dağı!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
12 views
31 Ocak 2018 - 16:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) Zeytindalı Harekatının 9. uncu gününde stratejik önemi olan BURSEYA DAĞINI ele geçirdi. Afrin operasyonunda 9 gün geride kalırken, bölgedeki en stratejik 13 noktadan ilki olan ve “2. Kandil” olarak anılan Burseya Dağı ve çevresindeki bölgeler kontrol altına alındı. Harekâtın 9’uncu gününde, Burseya Dağı ile beraber Afrin’in 5 beldesinde 13’ü köy, 1’i köy altı yerleşim ve 4’ü stratejik tepe olmak üzere toplam 19 nokta örgütten kurtarılmış oldu. TSK 44 hedefin hava operasyonlarıyla vurulduğunu, öldürülen terörist sayısının 597’ye yükseldiğini açıklarken, 8 tank ve 12 zırhlı araçla Mehmetçik Burseya’ya yerleşmiş bulunuyor.
Kritik önemdeki Burseye Dağı, havadan ve karadan bombardımanın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu kontrolüne geçtikten sonra hâkim tepeleri çıkan Mehmetçik, üs bölgesi oluşturmaya başladı.
Burseya Dağı’nın önemi, bölgeye hakim bir noktada ve yükseklikte olması. Bu dağdan, Suriye bir ova gibi seyredilebiliniyor. Kilis’e yapılan ve ölümlere yol açan roket atışlarının da bu dağdan yapıldığı belirtilmekte. Böylece, Kilis ve Hatay sınırı büyük ölçüde emniyet altına alınmış bulunulmakta.
TSK’yı, sivilleri vurmakla suçlayan terör örgütleri, doğrudan sivil halkı hedef almakta ve camileri bile hedef alanı içine dahil edebilmek alçaklığını göstermektedir. Kilis’teki tarihi camiin tam namaz zamanı hedef alınmış olması hiç de tesadüfi bir durum değildir.
Hatay’ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri kar-şısındaki terör mevzileri, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait savaş uçakları, helikopterler ve topçu birliklerince vuruluyor. Savaş uçaklarının sınır hattındaki uçuşu sürerken sınır ötesindeki bazı noktalardan dumanlar yükseliyor. Öte yandan, teröristlerden temizlenen Reyhanlı ilçesi karşısında sınırın sıfırındaki El Hamam köyü merkezine teröristlerce top atışı yapıldığı görüldü.
Türk ordusu tepeye bir kule inşa etmeye başladı. Kule bittiğinde yaklaşık sekiz kilometre çapındaki alan kuş bakışı görülebilecek. Kilis’in karşısındaki Darmık Dağı çevresinde belirlenen terör hedeflerine Fırtına obüsleriyle zaman zaman atış gerçekleştiriliyor. Dumanların yükseldiği bölgede patlayan topların sesleri sınır hattındaki bazı köylerden duyuluyor. Türk savaş uçakları da sınırda uçuş yapıyor. Sahadaki istihbari çalışmalardan elde edilen bilgiler ve İHA’lardan elde edilen görüntülerde PKK ve YPG’nin geçtiğimiz haziran ayından bu yana Afrin operasyonu için 10 noktada stratejik savunma hattı kurduğu ve Burseya Dağı’nın doğu ön savunma hattı olarak tanımlandığı kaydedildi.
Terör örgütünün Kamışlı ve Kobani komuta merkezi ile iletişimini sağladığı Burseya kırsalında PKK’nın toplamda 37 hat belirlediği ve bu hatların tamamının kalın top atışlarına dayanıklı betonlardan oluşturulduğu ifade ediliyor. Güvenlik kaynakları, Burseya Dağı’ndaki savunma ön savunma hattının, PKK’nın Güneydoğu’da Gabar ve Cudi dağlarındaki savunma alanlarından 12 kat daha organize bir şekilde oluşturulmasına rağmen çökertildiğini dile getiriyor. Burseya Dağı’nın ele geçirilmesi Afrin harekatının başarıyla sonuçlanacağının bir göstergesi gibi.
Kahraman Mehmetçiklerimizin başarılarının devamı dileklerimizle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.