REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BÜYÜK DEVLET OLMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BÜYÜK DEVLET OLMAK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
8 views
16 Şubat 2018 - 14:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye, gerçekten büyük devlet mi! Büyük devlet olmanın ölçüsü var mı! Her devlet kendisini büyük kabul eder, ama bunun belirtilerinin olması gerekir. Yükselme döneminde Osmanlı İmparatorluğu, büyük devletti. Bütün devletlere söz geçirirdi. Birçok Avrupa ülkelerini haraca bağlamıştı. Yükselme dönemindeki Osmanlı İmparatorları, diğer devletlerin krallarını muhatap kabul etmezlerdi. Avrupa devletlerinin kralları, Osmanlı İmparatorluğunun sadrazamlarına eşit muamele görürdü. Bir Avrupa Devletinin kralı, Osmanlı İmparatorluğunun sadrazamıyla muadil kabul edilir, mektup yazdığında sadrazama (KARDEŞİM) diye hitap ederdi. Sadrazam da, o krala (kardeşim) diyerek hitap ederdi. Krallar, Osmanlı İmparatoruna ancak arz-ı halde bulunurlardı. Yükselme dönemi boyunca bu hep böyle olmuştur.

Bir de günümüze bakalım. Bir ABD başkanını ziyaret etmek için aylar öncesinden randevu alınırken, Başkan, ya kabul eder, ya etmezken, ABD’nin Dışişleri Bakanı bile, Cumhurbaşkanı tarafından muhatap alınmaktadır. Oysa uluslararası teamüllere göre, bir Dışişleri bakanının muhatabı, dışişleri bakanıdır. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Türkiye’ye gelerek önce doğrudan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Görüşme tam 3,5 saat sürdü.

Oysa Türkiye’ye gelmeden önce Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşmek için Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden aynı ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın, bekleme salonunda bir süre tek başına bekletildiği, Cumhurbaşkanı Avn’a daha büyük bir koltuk verildiği, Avn için içme suyu varken Tillerson için içme suyunun bulunmadığı ve görüşmenin yapıldığı yerde yalnızca Lübnan bayrağının bulunduğu medyaya geniş şekilde yansıtıldı. Yani, Lübnan bile ABD Dışişleri Bakanını umursamamıştı.

AKP, Osmanlı hayranı bir siyasi parti. İyi de, Osmanlıların, dış politikada uyguladığı yöntemleri neden uygulamıyor. ABD Başkanı, başka ülkelerin dışişleri bakanlarını muhatap almazken, Türkiye Cumhurbaşkanı neden ABD Dışişleri Bakanını muhatap alıyor. Bildiğim kadarıyla, bugüne kadar, hiçbir ABD Başkanı, herhangi bir Türk Dışişleri Bakanını kabul etmemiştir. Bizim Cumhurbaşkanlarımız, ABD Dışişleri Bakanlarını neden muhatap kabul ediyor, saatler süren görüşmelerde bulunuyorlar.       İşte, büyük devlet olmanın sırrı budur. Allah bin kere belâsını versin ama istesek de, istemesek de, günümüzün en büyük süper gücü Birleşik Amerika’dır. 11 bin kilometre uzaklardan gelip, Ortadoğu’da at koşturmasından belli değil mi…

TAŞLAMALAR

TİLLERSON NE İSTEDİ

ACABA TÜRKİYE’DEN

ABA ALTINDAN SOPA

GÖSTERMEDİ Mİ CİDDEN

 

RIZA SARRAF DAVASI

DAHİ GÜNDEME GELMİŞ

ZEYTİN DALIYLA VAR MI

BİR ALAKA, BU NE İŞ

 

FETÖ DE KONUŞULMUŞ

GÖRÜŞMELERDE BELLİ

FETÖ’YÜ KOLLAYANLAR

SÖYLEYİNİZ KİM PEKİ

 

OHAL İÇİN DE İKÂZ

ETMİŞ YETKİLİLERİ

NE ALAKA DERSENİZ

BUDUR ABD İŞİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.