REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BÜYÜK ŞEHİR TERANESİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BÜYÜK ŞEHİR TERANESİ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
3 views
14 Eylül 2017 - 14:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Şehir diye bir terane tutturmuşlar. Peki, büyükşehir ne demektir. Büyükşehir, sözde hukuki olarak nüfus ve yerleşim merkezleri yönüyle diğer yerleşim merkezlerinden ayrılan ve etrafındaki şehirlere hâkim olan gelişmiş yerleşim merkezleridir. Büyükşehirlerin, belediye olarak hukuki düzenlemesi farklılaşır. O İl sınırındaki belediyeler, birçok konularda büyükşehirlere bağlı ve bağımlı hale gelirler. Yani, büyükşehir belediyeleri bir bakıma küçük belediyelerin özgürlük alanlarını kısıtlarlar.

Türkiye’de ilk büyükşehir belediyeleri 1984 yılı Ocak ayında çıkarılan 2972 sayılı yasa ve Mart ayında çıkarılan 195 sayılı kanun hükmünde kararname uyarınca üç büyük kentte kuruldu. Bu kentler İstanbul, Ankara ve İzmir’dir. Bilahare ilgili yasada yapılan değişiklikler sonucu büyükşehir sayısı 30’a çıktı. Şimdi de, 30 belediyenin daha büyükşehir statüsüne kavuşturulacağı belirtilmekte. Amaç, belli ki ilçe belediyelerini kontrol altına almak.

Halen büyükşehir konumunda olan iller alfabetik sırayla Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya,

Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon  ve Van Büyükşehir Belediyeleridir.

Türkiye’de 81 vilayet var. Bunlardan 30’u zaten büyükşehir statüsünde. 30 ili daha büyükşehir belediyesi statüsüne alırsanız, geriye boynu bükük 20 il kalır.

Büyükşehir belediyeleri işinden PİS KOKULAR GELİYOR dersek, acaba yanılıyor muyuz. Bu büyükşehir işi, bana biraz da Türkiye’yi eyaletlere veya federasyonlara bölmenin bir ön hazırlığı gibi geliyor. Seçimlerde dar bölge sistemine gidilmek istenirken, büyükşehir belediyelerinin sayılarının arttırılmak istenmesi tezat değil mi!

Ha, şunu da belirtelim. Büyükşehir olacak 30 il arasında SİİRT de yer almakta. Eski ilçelerimiz ŞIRNAK ve BATMAN da! Yani, 1990’lı yılların Siirt’inden 3 büyükşehir doğacak!

Büyükşehir belediyeleri vasıtasıyla, ilçe belediyelerini kontrol altına almak kimlerin işlerine yarar. Elbette iktidarda olan siyasi partilerin. Türkiye’de mevcut 30 büyükşehirden 18’i AKP’li, 6’sı CHP’li, 3’ü MHP’li, 2’si BDP’li, 1’de bağımsız olarak seçilmişler.

Görüldüğü gibi, büyükşehir işinde avantajlı siyasi parti, iktidarda olacak partilerdir. Biz Siirt olarak büyükşehir olmak istemiyoruz. Büyükşehir yasasına da tam anlamıyla karşıyız. Büyükşehir belediyeleriyle, küçük belediyelerin alanlarını daraltmayalım, federasyon veya eyalet sistemine bir nevi hazırlık olabilecek algılardan şiddetle kaçınalım.

“IP SERE ŞEYĞ-IL MAALOK!”

Köylü, Siirtli Bakkaldan alışveriş yapmağa gitmiş. Pazarlık yaptıkları zaman Siirtli Bakkal:

-Ip sere şeyğ-ıl maalok daha az olmaz! diyerek pazarlık yapmayı kesiyormuş.

Köylü de ŞEYH denilince büyük yemin zannedip, pazarlığı uzatmıyormuş.

Alacağını alıp, köyüne gidince, bir arkadaşıyla karşılaşan köylü, aldığı emtiaların fiyatlarını yüksek bulan arkadaşına:

-Bakkal hep yemin ederek daha aşağı olmayacağını söylüyordu, deyince arkadaşı:

-Nasıl yemin ediyordu? diye sorunca cevap vermiş:

-Amma, büyük yemin ediyordu! “IP SERE ŞEYĞ-IL MAALOK” diyordu. demiş.

Bunu duyan ve ŞEYĞ-IL MAALAK’UN Siirtlilerin, kaşıklarını koydukları örme sepetin adı olduğunu bilen arkadaşı kahkahalarla gülmeğe başlamış…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.