REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BÜYÜK YANGIN SÖNMELİ Kİ ÖNÜMÜZÜ GÖREBİLELİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BÜYÜK YANGIN SÖNMELİ Kİ ÖNÜMÜZÜ GÖREBİLELİM
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
15 views
14 Eylül 2020 - 12:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Coronavirüs vakaları nedeniyle ölümlerin artması, vatandaşlarımızın mutfaktaki yangından duydukları endişeleri ikinci sıraya itmiş bulunuyor. Ölümcül virüsü etkisiz kılacak ilaç veya aşısının ne zaman bulunacağı, bulunduğu taktirde kısa zamanda nasıl bir sonuç vereceği, olumlu oldukları kesinleşen ilaç, ya da aşısı bulunursa onlara ne zaman ulaşılacağının bilinmemesi, sağduyu sahibi vatandaşlarımızın öncelikli sorunudur ve bazı hemşerilerimiz; “COVİD-19 denen ve ölümlere yol açan bu büyük yangın söndürülmeli ki önümüzü görebilelim. Yitirilen canların yanı sıra ekonomik açıdan karşı/karşıya kalınan ve kalınacak olan sıkıntılar çok korkutuyor/endişelendiriyor. Bu bakımdan  çoğunluğun sorunu olan mutfaktaki yangını, öldüren virüs kadar konuşmuyoruz. Coronavirüs gündem dışı kaldığında mutfak yangınına yol açan ve bilinen nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik ciddi önlemler alınırsa kısa zamanda söndürüleceğinden hiç bir şüphemiz yok… Zira mutfaktaki yangının; pahalılıktan, işsizlikten, dar gelirlilikten kaynaklandığını ilgililer herkesten daha iyi biliyorlar ve bilinen bir yangını söndürmek, ölümcül virüsün neden olduğu yangını söndürmekten çok daha kolaydır..” diyorlar.

Pandemi ve belli olumsuzluklardan kaynaklanan yangınlar yanı sıra son bir yıl içinde yurdumuzun değişik yörelerinde meydana gelen orman yangınlarında 4300 hektar alan kül oldu ama bu yangınlardan yeterince söz edilmeye bile fırsat kalmıyor. Oysa, binlerce canlıya ev sahipliği yapan ormanlarda çıkan yangınlar tüm ormanların ekosistemine zarar vermiş ve ekonomimiz bu olumsuzluktan da  zarar görmüştür.

Birçok hemşerimin belirttikleri gibi, önümüzü görebilmemiz için evvel emirde coronavirüs denen büyük yangından kurtulmamız gerekiyor. Aksi halde halkımızın içinde bulunduğu sıkıntılar büyüyecek ve olumsuzlukların üstesinden gelme şansı oldukça azalacak, hatta imkânsızlaşacaktır. Salgını iyileştirecek aşısı veya ilacı bulunana dek yapmamız gereken tek şey, öngörülen maske takma, sosyal mesafeye uyma ve hijyen kurallarına riayet etmektir. Hiç kimsenin kurallara gölge düşürecek bir lüksü olmamalıdır derken, okullarda yüz/yüze eğitim için düşünülen senaryolar konusunda çok dikkatli olunması gerektiğinin bir kere daha altını çizmek isterim.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.