REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİ MUHALEFET PARTİLERİ ALIRSA!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİ MUHALEFET PARTİLERİ ALIRSA!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
4 views
21 Eylül 2018 - 13:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili çalışmalara başlandı. AKP ve MHP’nin 30’a yakın ilde ittifak yapacaklarına dair kuvvetli işaretler var. İttifak edilecek belediyelerin başında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve benzeri Büyükşehir şehir belediyelerinin olacağı muhakkak.

Ancak, Millet ittifakına dahil p/artilerde henüz net bir durum yok. İyi Parti sözcüsü, seçimlerde ittifak yapmayacaklarını açıklarken, diğer partilerin takınacakları durum henüz netlik kazanmadı. İttifaklar konusunu dillendirirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin İstanbul Büyükşehir için aday çıkarmayacaklarını söylemesi yanında, büyükşehirlerin, muhalefet partileri tarafından alınması durumunda, Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminin yeniden gündeme geleceğini ve tartışmaya açılacağını söylemesi de elbette ilginçtir.

Bize göre Bahçeli, muhalefet partilerinden ziyade, AKP’ye mesaj vermekte ve “bizim dediklerimizi yapmazsanız, sizi yarı yolda bırakır, büyükşehirleri kaybetmenize yol açarız. O zaman da Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi tartışmaya açılır” mesajını vermektedir.

Bilindiği gibi, MHP’nin bazı istekleri var. Fiilen koalisyon olmazsa bile, mevcut hükümetin AKP ve MHP’nin oylarıyla ayakta durduğu bir gerçektir. MHP, desteğini çekerse, hükümet gümbürtüye gider.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sözünü esirgemeyen bir tutum sergilemekte. Örnek olarak açıklamak gerekirse, Uçan Saray olarak adlandırılan Katar Emirine ait uçağın Erdoğan’a hibe edilmesine ve hibenin kabul edilmesine karşı olduğunu açık bir dille ifade etti. Alaattin Çakıcı’nın sağlık raporuyla ilgili girişimlerin örgüt işi gibi gösterilmesine tepki gösterdi. AKP’ye rağmen, af konusundaki görüşünün arkasında duruyor. 24 Eylül’de meclis açılırken, yapacakları ilk işlerden birinin de af konusunda önerge vermek olacağını vurgulamakta.

MHP, her ne kadar AKP için bir stepme gibi görünse de, öyle anlaşılıyor ki, iktidara birçok işlerini yaptırmakta.

Evet, Bahçeli’nin Büyükşehirler konusundaki düşüncesine biz de katılıyor ve İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyükşehir belediyelerinin muhalefet partileri tarafından alınmaları durumunda, Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi sorgulanacak ve belki de çökecektir…

Bu sorunun cevabını almaya 6 aylık süre kaldı. Haydi, hayırlısı diyelim…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.