Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

CAMİLERE DADANAN HIRSIZLAR!

Geçtiğimiz hafta, Şehrimizde MUHACİRİN CAMİİNE giren hırsızlar, yükte hafif, pahada ağır ne varsa, alıp götürmüşlerdi. Hırsız veya hırsızların camiden götürdükleri demirbaşların tutarının 70 bin TL kadar olduğu tahmin ediliyor.

Maalesef, zaman-zaman camilere ve türbelere dadanan hırsızlık olaylarıyla karşılaştığımız olmakta. Doğrusunu isterseniz, bir evden veya iş yerinden çalmak yerine, camilerden ve türbelerden çalmak evladır. Siz bakmayın, (cami malı mı çaldım) deyimine. Cami malı çalmak inanın ki, kişilerin mallarını çalmaktan ehven bir günahtır. Çünkü birinde sadece ALLAH HAKKI vardır. Diğerinde ise KUL HAKKI. YÜCE ALLAH ise insanları kul hakkına karşı uyarmıştır. Kul hakkına tecavüz etmemelerini öncelikli olarak emretmiştir.

İyisi mi yeri gelmişken cami ve mescit hırsızlıklarıyla ilgili birkaç anekdot sunarak, okuyucularımızı biraz tebessüm ettirelim:

***

Elektriğin olmadığı yıllarda camiler ve benzeri yerler geceleri kandillerle aydınlatılırdı. Kandillerin içine de ZEYD YAĞI konulurdu. Bu yağ, yanıcı olduğu gibi içmek için de kullanılırdı.

Fakirin biri, alışkanlık haline getirmiş, açlığını gidermek için sık-sık camiye giderek, kimselerin haberi olmadan kandildeki yağı içip, midesini doyurmaya çalışırmış. Bunu yaparken de:

EL BEYT BEYTULLAH,

EZ ZEYD ZEYTULLAH,

YAŞRABU ABDULLAH

Diyerek bir nevi günah çıkarırmış. Söylediği Arapça tekerlemenin anlamı şudur:

BEYT, ALLAH’IN BEYTİ

ZEYD, ALLAH’IN ZEYDİ,

İÇEN, ALLAH’IN KULU

Camiin müezzini her doldurduktan sonra KANDİLİN daha yakılmadan ZEYDİN bittiğini görünce bu işte bir iş olduğunu anlamış, pusuda kalmış ve ortamı gözetlemeğe başlamış. Bakmış ki adamın biri gelmiş kandildeki Zeydi içiyor ve duyulacak bir sesle:

EL BEYT BEYTULLAH,

EZ ZEYD, ZEYTULLAH,

YAŞRABU ABDULLAH

Diyerek de bir nevi günah çıkarıyor. Müezzin de eline bir sopa alarak ve tekerlemesine karşılık bir tekerlemeyle adamı dövmeye başlamış. Müezzinin tekerlemesi de şöyleymiş:

EL BEYT, BEYTULLAH

EL ASA, ASATULLAH

YADRUBU ABDULLAH

Bu tekerlemenin de anlamı şudur:

BEYT, ALLAH’IN BEYTİ

ASA, ALLAH’IN ASASI

VURAN DA ALLAH’IN KULU

***

Türbeye hırsızlık niyetiyle giren biri, kafesin demirleri arasına elini sokarak, sadaka niyetine atılmış bozuk paralardan almaya çalışırken, eline kramp girince söylenmiş:

-Kurban olduğum şeyh hazretleri! 5 kuruş için neredeyse elimi felç edecektin. Böyle cimrilik sana yakışır mı!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER