REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

CAMİSİ OLMAYAN BAŞKENT!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CAMİSİ OLMAYAN BAŞKENT!
5-Cüneyt ARITÜRK
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
1 views
02 Ekim 2017 - 14:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Camiler ve Din Görevlileri haftası içindeyken aklıma gezip gördüğüm Atina geldi. Atina’da gezilecek tarihi ve turistik yerler oldukça çok. Gerçekten tarih kokan bir Şehir. 4 milyonluk nüfusuyla eski Yunanistan medeniyetinin beşiği durumunda. Etrafı tepelerle çevrili ve yalnız batı kısmı açık. Limanı olan Pire’ye 7 kilometre uzaklıkta.

Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena’dan gelmektedir.  1996  ve  2004 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Atina, ibadete açık cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi başkentidir. Oysa Osmanlı döneminde çok sayıda cami yapılmış ancak ve maalesef hepsi de ya yıkılmış, ya yıktırılmış ya da kapalı tutulmakta.  Atina’ya bir cami yapmak veya kapalı  camileri ibadete açmak için, Yunanistan hükümetiyle diyalog kurulmalı!

Atina’ya gidip de, Akropolis Müzesini gezmemek olmaz. Bu müze Akropolis Tepesi’nden çıkarılan arkeolojik buluntulara ev sahipliği yapan buram buram tarih kokan bir müzedir.  Müze  Akropolis Tepesi’nin güneydoğusunda, antik çağlarda “kutsal kaya” olarak bilinen yolun üzerinde bulunmakta. Kazı çalışmaları devam etmekte olup bu alandaki çalışmaları ziyaretçiler yer seviyesindeki cam zemin üstünden izleyebiliyorlar. Kazı çalışmaları tamamlandığında alan ziyaretçilere açılacak.

Agios Nikolaos Kilisesi, Aynoroz Kutsal Vatopedi Manastırı’nın bir koludur ve bugüne kadar faaliyet göstermektedir. Vistonida veya Bourous deniz gölü adacığında, Porto Lagos balıkçı köyüne yakındır. Dini ve tarihi önemi, sahip olduğu zengin Aynoroz mirası ve Vistonida gölünün doğal güzelliği bu kiliseyi ziyaretçiler için birçok yönden özel kılmakta. Agios Nikolaos ve Panagia Pantanasa kiliseleri panoramik bir noktaya inşa edilmiş.

Evet, Camiler ve Din görevlileri haftasında aklımıza gelen Atina’da bir tek camiin olmamasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı, hatta hükümet bu konuyla ilgilense diyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.