REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÇEVRE AĞIRLIKLI GERÇEKÇİ PROJELER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÇEVRE AĞIRLIKLI GERÇEKÇİ PROJELER
6-Ayhan MERGEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
75 views
13 Ocak 2021 - 14:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, belediye olarak yürütecekleri projelere ilişkin ikinci basın toplantısını düzenledi. Daha önce yürütecekleri fiziki projeleri kamuoyuyla paylaşan Hacıbektaşoğlu, sosyal, kültürel ve sportif çalışmaları açıkladı.

Bu projelere genel olarak baktığımızda aralarında uçuk, fantazi sayılabilecek;  “Ama bu yapılabilir mi?”  diye zihnimizde soru işaretleri oluşturacak projeler yok.. Hepsi olabilir ve ihtiyaç duyulan alanlardaki projeler.. 40’a yakın projeden büyük bir bölümü çevre ve spor alanlarında uygulanacak.

Özellikle çevre ile ilgili olanlar dikkatimi çekti.. Çünkü yardım çalışmaları ile kültürel alanlarda bugüne kadar çeşitli kurumlar tarafından daha çok çalışma gerçekleştirildi ve bunların hepsini biliyoruz.

Çevreye duyarlı bir insan olarak, bu projeler daha çok ilgimi çekiyor.. Bu alanda uygulanacak her bir proje  daha sağlıklı bir gelecek hazırlayacak nitelikte projelerdir.. Hemen hepsi de geç kalınmış olarak nitelendirilecek projelerdir.

En önemlilerine baktığımızda ilk etapta bayat ekmek ve atık giysileri toplama projeleri karşımıza çıkıyor.. Her iki alanda da Siirt’te israf had safhada.. Hangi  çöp konteynırına gitseniz oraya atılmış onlarca ekmek ve giysiye rastlayabiliyorsunuz.. Bunlar ayrı yerde toplanıp, ekmekler hayvanlara yem olarak verilecek, atık giysilerde yeniden değerlendirilmeye gönderilecek.

Bunlardan çok daha önemli iki alanda da atıklar toplanacak.. Atık yağlar ve piller ile bozuk elektronik ürünler.. Atık yağlan günümüzde bütün belediyelerin sorunu.. Kızartmalardan arta kalan yağlar olduğu kanalizasyona dökülüyor.. Bu yağlar hem burada hem de atık tesisinde sorunlarla yol açıyor.. Birçok belediye, bunları temiz yağ veya benzeri bir hediye karşılığında topluyor.. İlimizde de bu yönde bir çalışma yapılacak ki, bu alkışlanacak bir çalışma olur.

Doğamızı ve ana olarak bellediğimiz toprağımızı kirleten ve onu verimsiz kılan unsurların başında atık piller ile bozuk elektronik aletler geliyor.. Bir örnek vermek gerekirse, toprağa atılan küçücük bir kalem pil, 5 metreküp toprağın kirlenmesine ve verimsizleşmesine yol açıyor.. Şimdi bu piller toplanıp usulüne göre imha edilecek.. Bozuk elektronik cihazlarda aynı şekilde toplanıp imha edilecek.

Çevre ile ilgili projelerde bir tek atık camlar konusuna değinilmedi.. Umarım o konuda değerlendirilecek konuların arasına alınmıştır.

Yukarıda belirttiğim üzere, bütün projeler ihtiyaca göre belirlenmiş ve hepsinin uygulanması kolay olan projeler.. Bu projeleri önümüzdeki günlerde de değerlendirmeye devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.