Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

ÇEVRE HAFTASI VE DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ START ALIRKEN

Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü etkinlikleri Şehrimizde de start aldı. 1-7 Haziran günleri arasında yer alan Türkiye Çevre Haftası yanında yıl içinde 5 Haziran olarak tespit edilmiş olan Dünya Çevre Günü de etkinliklerle kutlanacak. Siirt Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün organize ettiği etkinler kapsamında 1 Haziran Çarşamba günü İlkokul öğrencilerinin katıldıkları yürüyüş Güres AVM’nin önünde start aldı. Yürüyüşe katılanlar, cadde boyunca yerde gördükleri sigara izmaritleri dahil, tüm atıkları topladılar. Yani, askerlikteki bir nevi MINTIKA TEMİZLİĞİ İCRA EDİLDİ.

2 Haziran Perşembe günü Lise öğrencilerinin katılımlarıyla Teknik Gezi düzenlenecek. Kurtalan’daki Limak Çimento Fabrikasına gidilerek, çevre temizliği açısından yapılan uygulamalar yerinde incelenecek.

Çevreciler, 3 Haziran Cuma günü Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nu makamında ziyaret ederek, çiçek takdim edecekler.

Peki, Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü etkinlikleri ne zamandan beri uygulanıyor. Bundan 50 yıl önce, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen ve çevreyle ilgili ilk uluslararası toplantı olma özelliğine sahip Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla 5 Haziran, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edilmişti.

Türkiye’de ise 2021 yılında Resmî Gazete’de yayımlanan bir genelgeyle 1-7 Haziran günlerini kapsayan haftanın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca duyurulacak bir temayla her yıl “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanması kararlaştırılmıştı. Kutlamaların her yıl farklı bir tema ile kutlanması da kararlaştırılmıştı. 2022 yılı için Dünya Çevre Günü “Tek Bir Dünya” sloganıyla kutlanacak.

Haftanın amacı çevre konusunda bilgiler edinmek, çevre eğitimi veren kişilere ve kurumlara destek olmayı teşviktir.

Unutmayalım, bu dünya yalnız bizim değildir. Çocuklarımıza, torunlarımıza ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin görevidir. Bunu asla unutmayalım.

ANEKDOT

Geçmiş yıllardan birinde “Dünya Çevre Haftası” dolayısıyla Belediye tarafından, Şehrin muhtelif kesimlerinde ana caddelere pankartlar asılmıştı. Yeşil zemin üzerine yazıldıkları için yeşil bir çevreyi anımsatan pankartlardan amaç, halkı, Şehrin temizliğine katkı sunmağa ve çevreci olmağa davet etmekti.

O günlerden okuduğum ve aklımda kalan birkaç sloganı öncelikle okuyucularıma sunayım, sonra asıl konumuza geleyim. İşte o sloganlardan bazıları:

“Kendimize, kentimize sahip çıkalım, çevre dostu olalım.”

“Çocuklarımıza temiz bir kent ve çevre bırakalım.”

“Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir gelecek için kentimizi temiz tutalım.”

“Yaşanabilir bir kent için temiz bir çevre.”

Ama öyle bir slogan vardı ki, ister istemez zihnimde çağrışımlar yapmıştı. O slogan da şöyleydi:

“Temiz bir kent, sağlıklı bir yaşam için yerlere tükürmeyelim.”

Bu sloganı okuyunca, inanın ki, aklıma ilk gelen TÜKÜRÜLECEK SURATLAR (YÜZLER) olmuştu. Tükürülmesi gereken bunca suratlar varken, yere tükürerek, çevreyi kirletmemiz hiç doğru olur mu. Tükürmemiz gerekirse, öncelikle:

-Bu milleti soyup soğana çeviren tefecilerin yüzlerine tüküreceğiz!

-Kadro satıcılarının yüzlerine,

-Bu milletin içine fitne fesat salanların suratlarına,

-Dini, siyasete alet edenlerin,

-Irkçılık, ayırımcılık yapanların yüzlerine tüküreceğiz!

Sıralarsak, tükürülecek yüzleri yazmağa sütunlar yetmez!

Yazık değil mi, yerlere tükürelim de, hem çevreyi kirletelim, hem hastalıklara davetiye çıkaralım!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER