REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÇEVRE OKULLARI DİYE DUDAK BÜKMEYELİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÇEVRE OKULLARI DİYE DUDAK BÜKMEYELİM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
27 Nisan 2018 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Benim öğrencilik ve öğretmenlik yaptığım yıllarda  öğretilmiş çaresizlik olarak nitelendirebileceğimiz bir düşüncemiz vardı. Çevre okullarındaki öğretmenler ve hatta öğrenciler hiçbir zaman merkezi okulların düzeyine gelemeyecekleri yönünde yaygın bir kanaate sahip olmuşlardı ve bu durum ne yapılırsa yapılsın hiç değişmeyecek bir olgu gibi geliyordu bize.

Ancak körünün altından çok sular geçti. Dünya küçük bir  köy haline gelirken doğal olarak bundan Siirt’te nasibini aldı.  Artık en ücra köylerimizdeki okullarımızda bile bilgisayarlar ve internet bağlantıları bulunmaya başlarken, köydeki vatandaşımız bile artık çocuğunun eğitimine eskiye oranla çok daha fazla önem vermeye başladı. Bu durum son yıllarda artık meyvesini vermeye başladı. Köy ve çevre okulları başlarını karın altından çıkarıp güneşi selamlayan kardelenler gibi bizde buradayız demeye başladılar ve adeta ayak seslerini işitmeye başladık.

Bilgi, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında sosyal ve kültürel etkinliklerde merkezi okullar artık yaklaşılamaz durumda favori değiller. Daha az imkanlara sahip  olsalar bile köy ve çevre okullarında okuyan öğrenciler, bu okullarda okuyan öğrencileri zorlamaya, nefeslerini enselerinde hissettirmeye ve hatta geçmeye başladılar. Sanırım bu durum her geçen gün köy ve çevre okullarında okuyan öğrenciler lehine gelişmeye devam edecektir.

Onun için  köy  ve çevre okulu deyip dudak bükmeden önce şöyle bir  Şehit Davut İlbaş ilk ve ortaokuluna, bir Çevik Ersin Temel İlkokuluna, bir Ayyıldız İlkokuluna uzanalım. Orada yürütülen sosyal kültürel ve hatta teknolojik çalışmalara bakalım. Yıl boyunca çeşitli konularda öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilen yarışmaların sonuçlarını inceleyelim. Onların Fen ve Bilim Fuarlarını gezelim.  Öğrencilerin projelerini anlatırken, duydukları o  engin heyecana ortak olalım ve ondan sonra eğer dudak bükebiliyorsak, bükelim…

Başta köy ve çevre okullarında olanlar olmak üzere öğrenim gören öğrencilerimiz olmak üzere bütün öğrencilerimize ve  görev yapan öğretmenlerimize sevgilerimi yolluyor ve  üstün başarılar diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.