REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÇEVREYE DUYARLI OLALIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÇEVREYE DUYARLI OLALIM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
31 views
21 Eylül 2018 - 14:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çevre kirliliği ve doğal dengenin bozulması insan oğlunu bekleyen en büyük tehlikelerden birisini oluşturuyor. Sanayileşme devrimini tamamlayan ülkeler bunun bilincine varmış ve şimdiden gerekli önlemleri almaya başlamışlar. Hatta bir çok ülke çevre kirliliğine ve doğal dengenin bozulmasına yol açan üretimlerini başka ülkelerde yatırım yapıyorum diye büyük bir minnet içerisinde kurdukları üretim tesislerinde gerçekleştirmeye başladılar.

Ülkemizde de bu durum her geçen daha büyük boyutlara ulaşıyor. Ancak burada anlayamadığım bir nokta da  ilimizin durumu. Biz kent olarak sanayileşmenin ”s” sini bile henüz sağlayamadığımız halde doğal dengemizi bozduk.

Başta Botan Çayı olmak üzere, bu çayı besleyen kollar ve diğer akarsularımız oldukça kirli. Hatta bazı yerlerde yüzülemeyecek durumda. Birçok köy ve mezranın atık suları da bu çaylara akıyor.

Tarla ve bahçelerimiz bilinçsizce yaptığımız  zirai ilaçlama ve suni gübreleme sonucu yapı değişikliğine uğradılar. Tarla ve bahçelerimizde eski verim yok. Çevremiz, mesire alanlarımız ve hatta parklarımız çöp dolu.Yüzyıllar boyunca doğayı kirletmeye devam eden plastik çinko, cam ve benzeri atıklarla dolu.

Naylon atıklar, metal meşrubat kutuları  ve piller bile tek başlarına çevremizi kirletmeye yetiyor.  Bunların atıklarını miktar olarak küçümsemeyelim. Bir örnek vermek gerekirse, yaklaşık 17 yıl önce ilimizde tüketilen metal meşrubatlar konusunda küçük bir araştırma yapmıştım. O dönemlerde yıllık üç milyon civarında metal meşrubat kutusunun satıldığını belirlemiştim. O günden bu yana artan nüfus ve lüks tüketim ile ürün çeşitliliğini göz önüne getirin. Tahminlerime göre bu rakam yıllık 20 milyon civarına ulaşmıştır.

Bunlara on binlerce ton cam atığı naylon ve plastik atıkları ile diğer metallerden oluşan atıkların ekleyin. Bu atıklar konusunda gereken yapmıyor olsakta hepimiz belirli bir bilince sahibiz. Ancak her yıl kanalizasyonlarımıza akıttığımız kızartılmış on binlerce ton yağ  konusunda toplum olarak bir bilince sahip değiliz.

Çevremizin kirlenmesi ve doğal dengemizin bozulması insana doğal geliyor. Oysa yapabileceğimiz çok şeyler var. Bunların ayrıştırılıp tekrar geri dönüşüme verilmesi gerekiyor. Bu gün atık olarak bize yüklü bir maliyet getiren bu maddeleri geri dönüşüm yoluyla bir kazanım olarak elde edebiliriz.

Böylelikle hem doğamızı gelecek nesillere daha güzel bir şekilde bırakırken ekonomimize de katkıda bulunmuş oluruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.