REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT ÜNİVERSİTESİ TANITIM GÜNLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT ÜNİVERSİTESİ TANITIM GÜNLERİ
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
9 views
03 Ağustos 2018 - 13:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

5 yıldan beri Siirt Üniversitesi için “Tercih ve Tanıtım Günleri” düzenlenmektedir. Bu yıl da 7-14 Ağustos  2018 tarihleri arasında  Güres caddesi Mevlana Çay Bahçesi Önünde açılacak stantlarda tanıtım etkinlikleri düzenlenecek

(Tercih ve Tanıtım Günleri) Siirt Üniversitesine rağbetin arttırılması açısından düzenlenen olumlu bir uygulama olarak yorumlanmaktadır. Tanıtımın amacı, Siirt Üniversitesine mümkün mertebe nitelikle katılım sağlamak.

Bunu fırsat bilerek biz de gönlümüzdeki üniversite profilini ortaya koymak istedik. Türkiye’de 200’e yakın Üniversite bulunuyor. Bunların bazıları Vakıflara bağlı. Bu üniversitelerin çoğunun adlarını bile duymamışız. Yani üniversite var, üniversitecik var! Siirt Üniversitesi mevcut durumuyla ÜNİVERSİTECİKLER kapsamındadır. Bir üniversitenin, üniversite mi, üniversitecik mi olduğunun kıstası nedir diye sorarsanız, tercih durumuna ve hangi puanlar üzerinden öğrenci aldığına bakacaksınız. Siirt Üniversitesi, maalesef en az tercih edilen üniversiteler arasındadır. Türkiye geneline göre Siirt üniversitesine en düşük puanlarla öğrenci kabul edildiği de bir gerçektir. Siirt Üniversitesinin bu kısır döngüden çıkabilmesi için, fakültelerinde Profesör ve Doçent düzeyinde eğitim elemanları sayısının arttırılması gerekmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de en çok tercih edilen ilk 15 üniversite İstanbul, Marmara, Gazi, Dokuz Eylül, Ege, Ankara, Anadolu, Selçuk, Akdeniz, Kocaeli, Uludağ, Karadeniz Teknik, Sakarya, Çanakkale Onsekiz Mart ve Atatürk üniversiteleridir.

Tabii Fakülteler olarak tercih oranları ve önem sıraları da değişiktir. Tıp, Hukuk, Mühendislik, Kamu Yönetimi gibi dallar en çok tercih edilen dallardır.

Bazı üniversiteler vardır ki, şöhretleri bulundukları ülkelerin sınırlarını da aşmıştır. Dünya çapında eğitim kurumları olmuşlardır. Mesela Harvard, Stanfor ve Yale Üniversiteleri gibi.

Türkiye geneline bakıldığında uluslararası düzeyde eğitim veren Bilkent, Sabanca, İstanbul, Koç, İstanbul Teknik, Hacettepe, Ortadoğu Teknik, Boğaziçi ve Çukurova Üniversitesi gibi, üniversiteler bulunmaktadır. Çünkü bu üniversitelerde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler vardır.

Üniversiteleri, üniversite yapan kaliteli ve kalifiye öğretim görevlileridir. Bizim hayal ettiğimiz de Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent statüsünde olan, buluşlara imza atmış, uluslararası düzeyde doktora tezleri vermiş eğitim elemanlarıyla lebalep dolu, her branştan fakültelerin ve yüksek okulların bulunduğu, öğrenci sayısı en az 25 bine ulaşmış bir Siirt Üniversitesidir.

Temenni ederiz ki Türkiye, hatta Dünya çapında üne sahip bir Siirt Üniversitesini görmek şansına erişiriz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.