Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’li Tanal, Can Almaya Devam Eden Suruç Ölüm Yolunu Bakanlara Sordu

SURUÇ ÖLÜM YOLU TEKRAR MECLİS GÜNDEMİNDE

SURUÇ ÖLÜM YOLU TEKRAR

CHP’li vekil Mahmut Tanal, can almaya devam eden Suruç Ölüm Yolu’nu tekrar Meclis gündemine taşıyarak, çözüm konusunda ilgili bakanlara sorular yöneltti.
İşlek bir yol olmasına rağmen araç gidiş-gelişlerinin daracık, tek şeritten sağlandığı, kamuoyunda “Suruç ölüm yolu” olarak bilinen Birecik, Suruç ve Şanlıurfa arasındaki karayolu can almaya devam ederken, CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, konuyu bir kez daha gündeme taşıdı. Tanal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na ayrı ayrı soru önergesi sundu.
Tanal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na yönelttiği soru önergesi metninde, kamuoyunda “Suruç ölüm yolu” olarak bilinen, Birecik-Suruç-Şanlıurfa D-400 yolunun tek şerit olması nedeniyle Şanlıurfa-Suruç arasındaki 40 kilometrelik yolda her yıl onlarca kazanın yaşandığını, can kayıpları ve maddi hasarların oluştuğunu vurguladı.

YOL YAPIM SÖZÜ NEDEN TUTULMADI?
Tanal, söz konusu yolun genişletilmesi ve kazaların önlenmesi amacıyla başlatılacağı söylenen çalışmaların neden hayata geçirilmediği yönünde Bakan Uraloğu’ndan bilgi talep etti.Tanal önergede, kamuoyunda “Suruç ölüm yolu” olarak bilinen Birecik-Suruç-Şanlıurfa D-400 karayolu için bölünmüş yol projesinin başlatılıp başlatılmadığını, bu yol yapım çalışmasına ara verilip verilmediğini, ara verildiyse gerekçesinin ne olduğunu sordu.Suruç ve Şanlıurfa arasındaki karayolunun yapım çalışmalarının ne zaman bitirileceği sorusunu Bakan Uraoğlu’na yönelten Tanal, “Yolun bir an önce tamamlanmasının önünde herhangi bir engel var mıdır? Varsa bu engelin kaldırılması için hangi çalışmalar yapılmaktadır? Herhangi bir çalışma yoksa gerekçesi nedir?” diye sordu.
SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

Yol yapım çalışması sırasında trafik kazalarının engellenmesi için alınan tedbirlere ilişkin de bilgi talep eden Tanal, “Bu tedbirler trafik kazalarını engelleme yeterli midir? Yeterli değilse trafik kazalarını engellemek için gerekli tedbirlerin alınmamasının gerekçesi nedir?” sorusunu yöneltti. Tanal, Birecik-Suruç-Şanlıurfa D-400 karayolunda meydana gelen trafik kazaları sebebiyle Bakanlığa iletilen şikayetleri sorarak, “Şayet varsa ilgili şikayetler doğrultusunda ne tür bir işlem tesis edilmiştir? Herhangi bir işlem yapılmadıysa gerekçesi nedir? İşlemi yapmayan kamu görevlileri hakkında herhangi bir idari soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturma başlatıldı ise kaç personel hakkında işlem yapılmıştır? Herhangi bir soruşturma açılmadı ise gerekçesi nedir?” diye sordu. CHP’li vekil Mahmut Tanal, devamında “Suruç ölüm yolu” olarak adlandırılan Birecik-Suruç-Şanlıurfa arasındaki karayolunda yaşanan ölümlü trafik kazaları nedeniyle açılan herhangi bir dava var mıdır? Şayet var ise söz konusu davalar hangi aşamadadır?” sorularını yöneltti. Tanal ayrıca, trafik kazaları sebebiyle vatandaşların uğradığı zararların karşılanıp karşılanmadığını sordu.