REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÇİFTÇİYLE İLETİŞİM BÖYLE OLUR VE ÜRETİM ARTIŞI BÖYLE SAĞLANIR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÇİFTÇİYLE İLETİŞİM BÖYLE OLUR VE ÜRETİM ARTIŞI BÖYLE SAĞLANIR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
21 views
18 Ağustos 2018 - 14:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü heyeti gezginci arıcılık yapan köylüleri bulundukları yerlerde ziyaret ederek yeni bal sağım sezonunun başlaması nedeniyle düzenlenen törene katıldı ve arı yetiştiricilerinin sorunlarını yerinde ve birebir dinledi.

Müdür Ergün Demirhan yönetimindeki teknik elemanlardan oluşan heyet gün boyu Bitlis’in değişik kesimlerinde bulunan Siirtli Arı Yetiştiricileri ile birlikte oldu. Basın mensuplarının da katıldığı inceleme gezisi gerçekten çok verimli oldu. Arı Yetiştiricileri  memleketlerinden kilometrelerce uzakta bulundukları bir sırada il müdürlerini, misafir olarak bulundukları Bitlis İl Müdürü ile birlikte karşılarında gördüklerinde  şaşırdılar. Ancak, bu şaşırma birkaç saniye sonra da mutluluğa dönüştü. Hani derler ya dünyaları verseniz bu kadar sevinmez diye, işte öyle bir sevinç.

Siirt ve Bitlis İl Müdürleri “A” dan “Z” ye kadar balın geçirdiği evreleri bir-bir yetiştiriciden dinlediler. Balı kovandan çıkarttılar ve bal sağımı yaptılar. İdari ve teknik sorunları dinlediler, rehberlik yaptılar ve yol gösterdiler.

Bu inceleme gezisini düzenlemesi nedeniyle il Müdürü Ergün Demirhan’ı kutluyorum. Bir hafta içerisinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü hakkında yazdığım ikinci yazı. Çünkü geçen haftada çiftçileri Gaziantep  fıstıkçılığı konusunda bir inceleme gezisine götürmüştü. O çalıştıkça bizler görecek ve yazarak sizlere yansıtacağız. Çünkü Siirt’in kalkınması ve sorunlarını çözmesi için hepimizin ama istisnasız hepimizin çok çalışması gerekiyor.

Bu arada başta Dicle Kalkınma Ajansı olmak üzere devletin değişik kurumlarının verdiği desteği de  anlatmak gerekiyor. Kurumlar  %85’i hibe olmak üzere yetiştiricilere çinkodan yapılma sökülüp takılabilen bir baraka, bir mini buzdolabı, bir bal sağım makinesi ve bir televizyon  veriyor. Bununla bitmiyor destekler. Bir de iki panelden oluşan bir güneş enerjisi sistemi veriyor. Yani, yetiştirici elektrik sorunu da yaşamıyor. Tabii ki, kovan desteği verdiğini de belirtmek gerekiyor.

Bu destekler sayesinde arı yetiştiriciliğinde Siirt büyük bir atak içerisinde. Bal üretiminde bir merkez konumuna geliyor. Üretimde neredeyse Bitlis’i yakalamak üzereyiz. Geçen yıl Bitlis’te 2 bin ton bal üretilirken, bu rakam ilimizde 1.500 ton olarak gerçekleşmiş. Bundan sonra bunun daha da artmasını bekliyoruz. Çünkü, şimdi tarım yöneticileri birebir çiftçiyle görüşüyor, görüşmenin de ötesinde çiftçinin ayağına kadar gidiyor. Bu iletişimin bu sahiplenmenin verimini önümüzdeki dönemlerde mutlaka göreceğiz. Her alanda üretimimiz artacak, kalite yükselecek. Buna  canı gönülden inanıyor ve tekrar Müdür Demirhan’ın şahsında bütün teşkilatı kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.