Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cinsel İstismar Sanığının Cezası Bozuldu, Yeniden Yargılanacak

Dersim’de yeğeni R.O.’ye cinsel istismarda bulunan O.T.’ye verilen ceza İstinaf’ta bozuldu. R.O. davası 1 Kasım’da yeniden görülecek. Çocuğun halası, failin bir gün bile cezaevinde yatmamış olmasına tepkili.

Dersim’de yeğeni R.O.’ye cinsel

Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı bir köyde ailesiyle yaşadığı dönemde 6 yaşındayken dayısı O.T. tarafından cinsel istismara maruz bırakılan R.O.’nun davasında Tunceli 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği hapis cezası istinafta bozuldu. Sanık O.T. lehine karar veren Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi, ilk derece mahkemesi tarafından 2022’de verilen altı yıl hapis cezası ile adli kontrol şartı kararlarını bozdu. Davada yeniden yapılacak yargılamada ilk duruşma 1 Kasım’da Tunceli 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Kız çocuk R.O.’nun halası, mahkemenin verdiği kararı eleştirerek, sanık O.T.’nin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyor.

DOKTORLAR ŞÜPHELENDİ, HALA ŞİKÂYET ETTİ SORUŞTURMA BAŞLADI

Mazgirt’e bağlı bir köyde ailesiyle yaşayan R.O., ailesiyle yaşadığı dönemde dayısı O.T. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. R.O. halasıyla yaşamaya başladıktan sonra Ankara’da gördüğü psikolojik tedavi ile maruz bırakıldığı cinsel istismarı anlattı. R.O.’nun halasının ve doktorların şikâyeti üzerine başlayan soruşturmanın iddianamesi 2021 yılında kabul edildi. Ankara 2’nci Aile Mahkemesi’nin kararıyla R.O. koruyucu tedbir kapsamında halasına teslim edildi. Savcılık makamı tarafından hazırlanan iddianamede sanık O.T.’nin “On İki Yaşından Küçük Mağdurların Cinsel İstismarı ve Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” suçlarından cezalandırılması talep edildi. R.O.’nun savcılık tarafından alınan ifadesinde, kuzenlerinin kendisini dövdüğünü de ifade etti. Savcılık, O.T.’nin üzerine atılı suçu işlediğine dair “yeteri düzeyde şüphe” oluştuğunu ifade etti.

Tunceli 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ekim 2021 yılında görülen ilk duruşmada sanık O.T., üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek kendisine iftira atıldığını iddia etti. R.O. hakkında Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk İzleme Merkezi tarafından yapılan değerlendirmesinde “R.O. ile yapılan görüşmede fiziksel gelişiminin içerisinde bulunduğu gelişme dönemine uygun olduğu gözlenmiş olup; adli görüşmeye başlamadan önce mağdurun gerçek-gerçek olmayan ayrımını yapabilirliğini ölçmek amacıyla sorular sorulmuş ve alınan cevaplardan gerçek ve gerçek olmayanı anlayabildiği görülmüştür” şeklinde rapor hazırlandı.

‘ÖYLE YAPMAMIŞTIR’

Ankara Adli ve Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı uzmanlar da R.O. ile yaptığı görüşmede, R.O.’nun kendisini ifade edebildiğini belirtti. R.O.’nun mahkemede uzmanlar eşliğinde alınan ifadesinde, dayısının kendini cinsel istismara maruz bıraktığını anlattı. Durumu annesine anlattığında ise “öyle yapmamıştır” cevabı aldığını, dayısının kendisine yumruk attığını da söyledi.

R.O.’nun halası da verdiği ifadede şunları söyledi: “R.O. bende kalırken sık sık rüyasında anne yapma diye bağırıyordu. Sonra idrar kaçırmaya başladı. Annesine dediğimde ise annesi zaten sorunları olduğunu söyledi. Hastaneye götürdüğümde de doktorlar üstüne gitmeyin dedi bende üstüne gitmedim. Biz psikiyatristin yönlendirmesi ile hareket ettik.”

MAHKEME 6 YIL CEZA VERDİ, TUTUKLAMADI

İlk derece mahkemesinde daha sonra görülen duruşmalarda çıkan kararda, mahkeme heyeti, sanık O.T.’ye 30 Eylül 2022’de üzerine atılı suçun sarkıntılık düzeyinde kalması sebebiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Ancak O.T. bu sürede cezaevine girmedi. Hakkındaki hüküm kesinleşinceye kadar yurt dışına çıkış yasağı adli kontrolü ile serbest kaldı. İlk derece mahkemesinin kararı daha sonra istinaf edildi.

DOSYA İSTİNAF EDİLDİ

İlk derece mahkemesinin kararını her iki taraf da istinafa götürdü. R.O. adına yapılan istinaf başvurusunda mahkeme kararının Yargıtay kararlarına aykırı olduğu, suçun sıfatının “çocuğun nitelikli istismar” olduğu savunulurken, hükmün buradan kurulması istendi. Sanık O.T. adına yapılan başvuru da ise dosyada “yeteri kadar delil bulunmadığı” gerekçesiyle beraat talep edildi. Talepleri görüşen Erzurum Bölge Adliyesi 7’nci Ceza Dairesi, ilk derece mahkemesinin sanık O.T. hakkında verdiği hükümleri bozma yoluna giderek yeniden yargılama yapılması gerektiğini belirtti. Yeniden yargılama Tunceli 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 Kasım’da görülecek.

R.O.’nun halası mahkeme sürecinde sanık O.T.’nin hiç tutuklanmamış olmasına tepki göstererek, istinafta verilen kararın doğru olmadığını söyledi.