REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

COĞRAFİ İŞARETLERDE YENİ DÖNEM; BUNLARDAN HABERDAR MIYIZ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
COĞRAFİ İŞARETLERDE YENİ DÖNEM; BUNLARDAN HABERDAR MIYIZ?
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
06 Şubat 2018 - 12:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ürün açısından çok zengin olmamıza rağmen yeteri kadar yararlanamadığımız, daha doğrusu bunları pazarlayamadığımız bir gerçektir. Sayıları titiz bir araştırmayla tespit edildiğinde neredeyse yüze yakın orijinal ürünümüz var. Ancak, bunlardan 5’i için pazarlamanın olmazsa olmazları arasında yer alan coğrafi işaret almış durumdayız. Bunlar tiftik battaniyesi,  bal, büryan ve perde pilavdır. Battaniyenin coğrafi işareti, daha diğer üçü ise  Vali Nuri Okutan döneminde yapılan başvurularla coğrafi işaretleri almıştı.

Aslında ülke olarak bu alanda gerideyiz. Ülke genelinde coğrafi menşei tespiti yapılarak daha çok, bir ticari değere sahip olması gereken binlerce ürün varken şu ana kadar ancak 300’ünün tespiti yapılmış durumda.

İl olarak diğer ürünlerimizin tescilini yapmadığımız gibi, bu ürünlerimizden de yeteri kadar yararlanamadık. Bunları ticari anlamda doğru dürüst değerlendiremedik. Şimdi bunlarla ilgili yeni bir uygulama başlatıldı. 10 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni uygulama ile  tescilli coğrafi işaret ile birlikte amblem kullanımı zorunlu hale getirildi. Böylece; bal ya da battaniye aldığınızda bunların coğrafi işaretlerinin ambalajlarında yer alması gerekiyor. Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, bu konuya dikkat çekiyor. Asan, şu bilgileri veriyor; ”Sınai Mülkiyet Kanunu veya bir başka isimle yeni Patent Kanununun yürürlüğe girdiğini belirten Asan, coğrafi işaretlerin de bu kanunun önemli bir parçası olduğunu ifade ediyor. Türkiye’de yöresel değerlerimiz ile ilgili, bir yörede belli özelliklerle öne çıkan tarım ürünleri veya tarım dışı ürünler ile ilgili düzenleme yapıldı, bunlara coğrafi işaretler diyoruz. Yasada ikinci bir düzenleme ise, coğrafi işaretlerde amblem kullanım zorunluluğu getirilmesi oldu. Bundan sonra piyasada coğrafi işaret tescili almış ürünlerimiz, örneğin Taşköprü Sarımsağı, Finike Portakalı, Antep Baklavası, Aydın İnciri, Giresun Tombul Fındığı gibi ürünler marketlerde satıldığı zaman tüketici bu ürünler üzerinde tescilli coğrafi işaret amblemini görmek zorundadır.”

Coğrafi işaret ambleminin 3 ayrı renkte olduğunu kaydeden Asan, kırmızı renkli amblemin menşei ürünler, yeşil renkli amblemin mahreç ürünler, turkuaz renkli amblemin ise geleneksel ürünler için kullanıldığını söyledi. Coğrafi işaretlerde amblem kullanım zorunluluğu ile daha fazla katma değer hedeflediklerini belirten Asan, “Malatya Kayısısı, Aydın İnciri gibi, eğer sadece o bölgede yetiştiriliyorsa bunlara menşei diyoruz ve bu da kırmızı logodan oluşuyor. Antep Baklavası, Akçaabat Köftesi, Adana Kebap gibi belli bir bölgeye ait, ancak başka şehirlerde de üretilebiliyorsa bunlara mahreç diyoruz ve yeşil logodan oluşuyor. Geleneksel ürünler ise turkuaz renkli amblemle ile yer alacak.

Asan’ın açıklamaları bunlarla da sınırlı değil. Asan, bunlarla birlikte tescili yapılmış ürünlerin üzerinde amblemin mutlaka yer alması gerektiğini ve ortalama %15 daha pahalı satılacağını belirtiyor. Asan, çünkü bu ürünleri aldığınızda ne aldığınızı biliyorsunuz ve katma değeri yüksek bir ürün alıyorsunuz ve bu nedenle de bedelini ödüyorsunuz diyor.

Peki, biz buna hazır mıyız? Yani fıstığımızı, battaniyemizi bu işaretle mi satışa sunacağız? Bundan dolayı daha yüksek fiyatla ve daha çok ürün satabilecek miyiz? Üreticimiz, tüccarımız ve battaniye ustalarımız buna hazır mı?

Hazırdan öte bundan haberdar mıdırlar? Doğrusu pek sanmıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.