REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÇOK DİKKATLİ OLUNMALI!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
11 Aralık 2017 - 13:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ortadoğu’daki gerginliği tırmandırarak daha çok kan dökülmesine sebebiyet verebilecek bir sürecin içine girmiş bulunuyoruz. ABD başkanı Trump’ın BM’in 1980 yılında aldığı kararı da ayaklar altına alarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul ettiklerini açıklaması sonrasında meydana gelen olaylar, bölgedeki kanlı olayların artacağının göstergesidir ve İslam ülkeleri dışında çok sayıda ülkenin tepkisine rağmen Trump halen geri adım atmış değildir. Açıklanan karar sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın bu hukuksuzluğa yönelik start verdiği arayışlar devam ediyor ve davetlisi olarak bugün Türkiye’ye gelecek olan Putin ile Trump’ın bu hukuksuzluğunu da masaya yatıracağı belirtilirken, Suriye’deki durum, bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alınacağı ve iki ülke arasındaki enerji projeleri ile ikili ilişkilerin de değerlendirileceği vurgulanıyor.

“Yılların müttefiki” olarak ifade edilen ABD ile aramızda yaşanan soğukluğa karşın Rusya ile olan ve aylar önce malum uçak kazası nedeniyle aramız bozulan Rusya ile ilişkilerimiz ise artıyor ve Suriye krizine siyasi çözüm üretmek için bu ülke ve İran ile birlikte garantörlük görevini üstlenmemiz, sıcak ilişkilerin en önemlisidir sanırım. Putin’in Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın davetlisi olarak bugün Türkiye’ye gelecek olmasının, Trump’ın tepki gören açıklamasından sonra gerçekleşmesi, şüphesiz dikkat çekicidir. Trump’ın hukuksuz kararı için nasıl bir görüş birliğine vardıklarını bilmiyorum, ancak, bu coğrafyada yaşayan ülkelerden biri olarak  artık çok daha dikkatli davranmamız gerektiğini başkaları gibi bildiğim için, daha önceleri de fırsat buldukça belirttiğim gibi Rusya ve ABD’nin hiçbir zaman birbirlerine zarar vermeyecekleri noktasına bir kere daha dikkatleri çekmek istiyorum.

Diğer taraftan yarın İstanbul’da toplanması beklenen İslam İşbirliği Teşkilatı temsilcilerinin haksız karar karşısında ne tür uygulamalar yapılacağına dair alınacak kararların da önem taşıdığına işaret etmeden geçmeyeceğim. Siirt’i hemşerilerimin de belirttikleri gibi, “Trump’ın açıkladığı kararı kınamak yetmez. Madem ki Trump Kudüs’ü İsrai’in başkenti olarak ilan etti, o halde İslam ülkeleri de Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdıklarını tüm dünyaya ilan etsinler…” görüşünün benimsenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Ortadoğu’yu kan deryasına dönüştüren alçak senaryoların önünü kesmek için tüm İslam ülkelerinin tek vücut olmaları gerekir. Bu önemli husus gerçekleştirilemediği sürece, Müslüman ülkeler üzerindeki oyunların sonu gelmeyecektir. Bu noktayı da göz ardı etmeyerek çok daha dikkati olmalıyız!.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.