Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

CORONA’DAN KORKMAYALIM, İLİMİZDE HAZIRLIKLAR TAMAM

Coronavirüs bütün dünyayı tehdit etmeye ve can almaya devam ediyor. Bütün dünyada bu konuya ilişkin önlemler alınıyor ve bu salgının önüne geçilinceye kadar da alınmaya devam edilecek, toplumların dikkati bu konuya daha da odaklandırılacaktır.

İlimizde bu konuda alınan önlemleri ve Siirt’in durumunu öğrenmek için Kanal 56 TV’de bir program gerçekleştirdik ve bu programda Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür ve Siirt Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Çarıklı ile konuyu enine boyuna tartıştık. Konu gerçekten ciddi ve gerekli duyarlılık gösterilmediği takdirde daha çok insanı yataklara düşürecek ve hatta hayatına mal olacak nitelikte.

Bu konuyla ilgili sabahtan akşama kadar televizyonlarda bir sürü açıklama izliyoruz. Bu nedenle genel anlamda alınacak önlemlere değinmek yerine ilimizin durumuna değinmek istiyorum. Her şeyden Siirt il genelinde 2’si Siirt diğeri Kurtalan Devlet Hastanesinde olmak üzere üç tane enfeksiyon uzmanı görev yapmaktadır ve bu sayı olmasını temenni etmediğimiz bir enfeksiyonla başa çıkabilmek için yeterlidir. Bunlara ihtiyaç halinde yine il genelinde görev yapan 200’e yakın uzman doktorumuzu da ekleyebiliriz.

Bu uzman doktorlarımız tarafından diğer sağlık personeli ile bu işte görev alabilecek konumda olan kurumların personellerine gerekli eğitimler verilmiş durumda. Yani sağlık personelimizin bu alandaki bilgileri verilen eğitimlerle tazelenmiş.

Yatak durumumuz çok iyi. Siirt ve Kurtalan’da 120 civarında yoğun bakım yatağımız bulunmaktadır. 800 civarında da normal hasta yatağımız var ve bu sayılarda ilimiz için yeterli olan sayılardır.

Özetle Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür önderliğindeki sağlık teşkilatı bu konuda gereken hazırlıkları yapmış ve önlemleri almış durumda. Bu konuda bütün Türkiye’de alınan önlemler birçok ülkenin çok-çok ilerisindedir ve bu nedenle en azından bunun böyle olduğunu bilmek bile insanı rahatlatıyor.

Ancak bütün bunlara ihtiyaç olmaması için gereken tek bir şey var. Hepimizin bu konuda duyarlı olması ve kendimizi korumamız gerektiğine inanmasıdır. Buna inanıp gereğini yaptığımızda bu salgın bizi teğet geçer.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER