Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

ÇÖZEMEYECEKLERİ ORTADA!

Mevcut yönetimin var olan ve vatandaşların iliklerine kadar hissettiği ekonomik krizi çözmeleri mümkün görünmüyor.. Hatta mevcut yönetime göre ekonomik kriz de yok ve doğal olarak olmayan  krizin de çözüm diye bir derdi olmaz!.
Var olan ekonomik krizi yok sayıyorlar ve onlara göre piyasalarda oluşan yüksek fiyatların başka adları var.. O adlarla tanımlıyorlar her şeyi.
Baktıkları tablolar da çok farklı.. Değerlendirme yaptıkları göstergeler çok değişik ve bu yüzden toplumsal gerçekleri de göremiyorlar.
Ya gerçekten bilmiyorlar ya da bilmezlikten geliyorlar.. Ekonomi gayet iyiymiş ve bu milletin gözünün içine baka baka söylüyorlar bunu!
Temcit pilavı gibi ısıtıp milletin önüne getirdikleri iki konu var.
1- Bu ülkede otomobil satışları çok yüksek, yolları görmüyor musunuz diyorlar.. En son model arabalar bile satılıyor.. Yakıt, araç sahiplerine pahalı gelse hiç bu kadar yoğun trafik olur mu
2-Konut satışları.. En lüks konutlar bile satılıyormuş.. Hiç alıcısı olmasa bu kadar konut yapılır mıydı? Ekonomi iyi ki konut satışları almış başını gitmiş.
Bunlar iyiyse ülkede her şey iyi demekmiş.. Bir de çıkar bakalım cep telefonunu modelleri var.. Herkesin elinde son çıkan telefonlardan varmış da yeme içme yerleri müşteri kaynıyormuş.. İhracat ve büyüme rakamları da süpermiş.
Bu açıdan bakan bir yönetimin ülkede ekonomik kriz olduğunu kabul etmesi mümkün değil.. Dolayısıyla çözüm üretmesini beklemekte hayalcilik olur.. Otomobil ve konut satışları üzerinden ülke ekonomisine bakan yönetimle neyi tartışabilirsiniz ki? Belli ki sokaktan haberleri “var da” yok.
Tüm ülkeyi kendi yaşadıkları gibi görüyorlar ve baktıkları yere göre konuşuyorlar.. Ülke nüfusunun kaçta kaçı bu alım satımın içinde?
Söyleyebilirler mi o otomobilleri ve konutları kimlerin aldığını? Hangi gelir grubuna giren insanlar bu alışverişin içinde? Bu satışların tüm ülke ekonomisini temsil ediyor olması doğru mu?
Sadece bunlara bakarak değerlendirme yapmak, ülke gerçeklerinden uzaklaşmak demektir.. Onlara sorarsanız bu ülkede devalüasyon da olmadı.. Onlara sorarsanız enflasyon da yok bu ülkede.. Yok sayıyorlar.
Eskiden ülkeyi yönetenler tebdil-i kıyafetle halkın arasında dolaşırlarmış. Halkın kendilerini tanımayacağı kıyafetlerle çarşı/pazar gezerlermiş.. O zaman böyle tablolar falan yok ya, toplumsal gerçekleri bire bir görmeye çalışırlarmış.
Safahat’ta Mehmet Akif Ersoy; “Kocakarıile Ömer”in nasıl bir toplumsal sınavdan geçtiğini şiirsel bir dille, çok gerçekçi bir anlatımla dile getirir. Bulup okumak çok kolay bu anlatıyı.. Bugünkü yönetim de benzer bir uygulamayla ancak gerçekleri görebilir..Araba ve ev satışlarıyla asla ülke gerçeklerini göremezsiniz.
Bunları gösterge olarak alarak bununla yürürseniz, gerçek halkın nasıl yaşadığını, neler çektiğini, ay sonunu nasıl getirdiğini göremezsiniz. Doğru kararlar vermek için gerçekçi tablolardan ya da birebir halkın yaşantısından elde ettiğiniz değerlere bakmak durumundasınız.
Üst gelir grubunun yaşam kalitesine bakarak, onların alışveriş değerlerini dikkate alarak yaptığınız değerlendirmelerle alt gelir grubuna dahil insanların yaşam gerçeklerini ekonomi politikanızı belirlemede rehber alamazsınız.
Üst gelir grubunun yaşam şekli ülkelerin her döneminde çok da etkilenmez.. O arabalar ve evler satılıyor dediğiniz durum ülkenin her döneminde yaşanır.. Siz gerçek halkın yaşam gerçeklerine ulaşmaya çalışın.
Bu ülkenin gerçeklerini görmek istiyorsanız, halkın içinde ve yanında olun.. Görünen o ki pek de halkın içinde ve yanında değilsiniz.
Baktığınız tozpembe tablodan gözünüzü alamıyorsunuz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER