Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

ÇÖZÜM DEĞİL!

Emekli vatandaşlarımız yaşam standartlarının yükseltilmesini bekliyorlar ama yıllardır bu beklentilerinde umduklarını bulamıyorlar. İnsanca yaşam koşullarında büyük mağduriyet yaşayanlar işsiz vatandaşlarımızdır ve bu vatandaşlarımızın ne yaptıkları, nasıl geçindikleri noktasına ilgililer kafa yormuyor.

İşsizlerden sonra insanca yaşam koşullarında dikkate alınmayan yurttaşlarımız ise ücret dengesizliğinin kurbanı olanlardır ve bunlar içinde yer alan emeklilerin sayısı yaklaşık 12,5 milyondur. İşte bu emeklilerin insanca yaşam koşullarını iyileştirmek için ciddi ve gerçekçi önlem alınmayarak zaman zaman ağızlarına bir parmak bal çalınıyor. Yılda iki dini bayramda verilen ikramiye ile 3 yılda bir maaşlarının yattığı bankalardan ödenen promosyon ücreti, sözünü ettiğim “Ağızlarına bir parmak bal çalmaktan” başka bir şey değildir ve kamu bankalarında 3 yılda bir verilen promosyon ücretine yönelik haberleri izlerken, mağduriyet yaşayan milyonlarca insanımızın ağzına bir parmak bal çalmanın, insanca yaşam beklentilerinde asla çözüm olmayacağına bir kere daha dikkat çekme gereğini duydum.

Ülkemizde milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin önemli halkalarından biri ücret dengesizliğidir ve ücret artışlarını yüzde oranı üzerinden gerçekleştirenler, dar gelirlileri umursamadıklarını gözler önüne sergileyen uygulamalarını sürdürmektedirler. Ayda 10 bin ve üstü maaş alanlarla 2 bin ve altı maaş alanların ücretlerine %5 oranında zam yapıldığında; mağduriyete aldırış etmedikleri gerçeği çok daha net görülecektir sanırım.

Banka promosyonlarına yönelik yapılan açıklamalar nedeniyle düşüncelerini dile getiren bazı emekli vatandaşlarımız: “Kamu bankalarında 3 yıla tekabül edeceği belirtilen promosyon ücretinin en yükseği, ayda 21 TL olacak.. İnsanca yaşam koşullarımızı iyileştirmekle yükümlü olanlar, aklımızla dalga geçmeyi ve birkaç kuruş vermek suretiyle bizleri oyalamayı sürdürüyorlar. Çoğumuz bunun farkında olduğumuza göre yapacağımız tek şey; kendimizi sorgulamaktır. Bizler sayesinde yüce makamlara ulaşanlar sadece kendilerini ve kendileri gibi olanları dikkate aldıklarına göre, bizler de seçim sandıkları önümüze konduğunda onlara gereken dersi verme kararlılığı içine girmeliyiz ve her emekli, bu düşünceyi karşılaşacağı emeklilere empoze etmenin gayreti içinde olmalıdır…” diyorlar.  Zaten sonu “yon” olan her şeyin zararı vardır. Örneğin; “Enflasyon!”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER